To zdjęcie uświadamia ludziom, że mają astygmatyzm

W sieci pojawiło się zdjęcie, które pokazuje, w jaki sposób widzą osoby dotknięte astygmatyzmem. Wygląda znajomo?

Zdjęcie opublikowane na Twitterze przez Unusual Facts rozchodzi się w sieci jak wirus, a tysiące osób zaczynają zdawać sobie sprawę, że mogą mieć astygmatyzm. Pokazuje ono, w jaki sposób osoby dotknięte tą wadą wzroku postrzegają światło.

Astygmatyzm jest wadą anatomiczną, polegającą na nieprawidłowej budowie rogówki lub soczewki. W uproszczeniu: oko ma wówczas kształt bliższy piłce do rugby niż piłce futbolowej, w związku z czym docierające do niego światło, załamuje się inaczej niż w zdrowym oku i jest skupione w więcej niż jednym miejscu.

Obraz jest niewyraźny – bez względu na to, czy obiekt znajduje się blisko czy daleko (choć wada często współwystępuje z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością). Oprócz niewyraźnego widzenia, astygmatyzm może powodować również bóle głowy i uczucie zmęczonych oczu.

Jest popularną wadą. W Wielkiej Brytanii prawie połowa osób noszących okulary korekcyjne ma również astygmatyzm.

 

Zdjęcie po lewej stronie pokazuje to, co widzą  ludzie z astygmatyzmem – sugeruje Unusual Facts. To efekt lekko zakrzywionej rogówki:

 

 

Pod postem pojawiły się komentarze: „Naprawdę można widzieć światła normalnie? Myślałem, że wszyscy widzą je tak jak ja”, „Niektórzy nie widzą tych linii?! Jak byłam mała przymykałam oczy, żeby je sobie wydłużyć”.

Nie zabrakło też komentarzy sceptyków, że to tylko zdjęcie wykonane przybrudzonym aparatem. Prawdopodobnie tak było, a pokazany obraz jest tylko pewnym uproszczeniem

Jedno jest pewne: jeśli doświadczasz jakiegokolwiek dyskomfortu związanego ze wzrokiem, rozważ wizytę u okulisty.