USA mogą być o krok od rewolucji pocisków. MUTANT sprawia wrażenie broni rodem z przyszłości

Air Force Research Laboratory, czyli wyspecjalizowany oddział zajmujący się rozwojem broni dla amerykańskich sił powietrznych, zbliża się wielkimi krokami do testów wyjątkowego pocisku MUTANT, który może zrewolucjonizować sektor pocisków.
USA mogą być o krok od rewolucji pocisków. MUTANT sprawia wrażenie broni rodem z przyszłości

MUTANT pokazany publicznie. Ten pocisk może zwiększyć potęgę USA

Na Sympozjum Wojennym Stowarzyszenia Sił Powietrznych w Denver w Kolorado Air Force Research Laboratory postanowiło przedstawić światu swój pocisk MUTANT, który aktualnie zbliża się do pierwszych lotów testowych. Jeśli proponowany w ramach MUTANT system się sprawdzi, USA zapewnią sobie rewolucyjną wręcz technologię, która odmieni potencjał pocisków do zwalczania celów powietrznych. Dziś są to zakończone ostro “metalowe tuby” ze skrzydełkami i stabilizatorami, które kryją w sobie silnik oraz głowicę bojową, ale w erze MUTANT te “tuby” mogą doczekać się specjalnego przegubu, umożliwiającemu pociskowi precyzyjne dostosowywanie się do pozycji celu w fazie przechwycenia.

Czytaj też: USA chcą skontrować Chiny. Wielkie zmiany już na horyzoncie

Pomysł na pocisk MUTANT sprowadza się do zastosowania elastycznej części nosowej, która może zginać się do 90 stopni w dowolnym kierunku. Taki dodatek ma pozwolić pociskowi dostosować tor lotu bez utraty prędkości lub energii, a do tego zapewnić mu przewagę nad zwinnymi samolotami wroga lub pociskami zarówno poprzez poprawę skuteczności systemów naprowadzania, jak i możliwość dokładnego obrócenia się do celu w chwili próby przechwycenia, czyli detonacji swojej głowicy. Prezentowany pocisk jest oparty na ogólnie i tak zaawansowanym AIM-9X Sidewinder, ale doczekał się zmodyfikowanej sekcji nosowej, która zawiera cztery siłowniki i czujniki, umożliwiające działanie “mechanizmu wyginania”. 

Czytaj też: Kolejny APY-9 dostarczony. Przed marynarką USA nie ukryje się już nic

Wedle oczekiwać technologia ta po udanych testach znajdzie zastosowanie przede wszystkim w przeciwdziałaniu wrogim pociskom oraz dronom, a nie tylko w pociskach powietrze-powietrze do zwalczania myśliwców. Jeśli już doczeka się integracji w pociskach przeciwlotniczych, znacznie zwiększy ich celność, ale aktualnie to tylko domysły niepotwierdzone rzeczywistymi testami, na które czas ma przyjść już w tym roku.