Kolejny APY-9 dostarczony. Przed marynarką USA nie ukryje się już nic

Dla marynarki USA samoloty E-2D Hawkeye są niczym “oczy floty”. Jako że odgrywają kluczową rolę w misjach na całym świecie, ich ulepszanie jest kluczowe i to właśnie zapewnia kolejny dostarczony APY-9.
Kolejny APY-9 dostarczony. Przed marynarką USA nie ukryje się już nic

Lockheed Martin i Northrop Grumman wzmacniają zdolności Marynarki USA dostawą już 75. radaru APY-9

Firma Lockheed Martin we współpracy strategicznej z Northrop Grumman osiągnęła niedawno znaczący kamień milowy w programie E-2D Advanced Hawkeye, dostarczając już siedemdziesiąty piąty egzemplarz APY-9. Ten zaawansowany radar jest świadectwem zaangażowania firm we wzmocnienie bezpieczeństwa narodowego poprzez zapewnianie USA niezrównanych zdolności wczesnego ostrzegania. APY-9 wyróżnia się zaawansowanymi funkcjami, które zapewniają marynarce USA dominację informacyjną, na co składa się na to wiele czynników i charakterystyk.

Czytaj też: Samolot zagłady uciekł z piekła? Marynarka USA szuka powodu jego wyglądu

E-2D Advanced Hawkeye

Dzięki działaniu w paśmie UHF radar APY-9 doskonale radzi sobie z długodystansowym wykrywaniem trudnych celów, zapewniając wczesną identyfikację zagrożeń i to w 360 stopniach dookoła, choć jego system umożliwia skoncentrowanie uwagi na określonych sektorach. W tej kwestii wykorzystuje również tak zwane STAP, czyli rodzaj przetwarzania, dzięki któremu skutecznie tłumi zakłócenia i interferencje, koncentrując się na krytycznych celach. Dodatkowo projekt APY-9 obejmuje cyfrowe odbiorniki, co pozwala na generowanie wszechstronnych form fal, zapewniając niski poziom szumów i wysoką czułość, a wisienką na torcie jest jego otwarta architektura konstrukcyjna, dzięki której procesor dostosowuje się do ewoluujących zagrożeń i zwiększa swoją długowieczność.

Czytaj też: 6 najlepiej strzeżonych miejsc na Ziemi. Nie wszystkie muszą znajdować się w USA

Zdolność radaru APY-9 do jednoczesnego wykrywania celów powietrznych i morskich kontynuuje jego wyjątkowość, zapewniając kompleksowy przegląd pola walki. Z kolei jego adaptacyjność w różnych trybach misji – obserwacji, śledzenia, identyfikacji i zaangażowania – czyni go wszechstronnym narzędziem do różnorodnych scenariuszy operacyjnych. Chociaż konkretne specyfikacje tego radaru pozostają tajne, wiadomo, że posiada imponujące możliwości, takie jak wykrywanie celów do 650 km oraz działanie w wielu pasmach częstotliwości.

F-35 – zdjęcie poglądowe /Fot. RTX

Czytaj też: Latające drony wystrzeliwane z okrętów podwodnych, czyli jak USA rewolucjonizuje swoją marynarkę

Tak oto ponad dwie dekady partnerstwa między Lockheed Martin i Northrop Grumman nad platformą E-2D zaowocowały stworzeniem wyjątkowych siedemdziesięciu pięciu już “oczu marynarki USA”. Mimo upływu lat samoloty E-2D Hawkeye z radarami APY-9 nadal pełnią kluczową rolę w różnych misjach, zapewniając płynną współpracę i kompleksowe pokrycie obserwacyjne.