Radar następnej generacji obroni Amerykanów przed pociskami hipersonicznymi. Kolejny egzamin zaliczony

Dzisiaj największym zagrożeniem na polu walki wydają się być pociski hipersoniczne, przed którymi trudno się bronić. Przełomowy radar LTAMDS, który firma Raytheon rozwija od dawna, może na zawsze zmienić zasady gry, zwłaszcza, że zaliczył udany test.
Nowy radar Raytheon jest naprawdę potężny /Fot. Raytheon

Nowy radar Raytheon jest naprawdę potężny /Fot. Raytheon

Firma Raytheon ogłosiła, że Lower Tier Air and Missile Defense Sensor (LTAMDS), radar zaprojektowany do zwalczania zaawansowanych zagrożeń nowej generacji, przeszedł kolejny – już czwarty – udany test na poligonie rakietowym White Sands w stanie Nowy Meksyk. Na miejscu byli dowódcy wojskowi z siedmiu krajów, aby na własne oczy przekonać się o możliwościach i działaniu radaru.

Czytaj też: Nowa wersja Patriota zdała ważny test. Polacy wypatrują LTAMDS z wypiekami na twarzy

W najnowszym teście system wystrzelił symulowany cel rakiety manewrującej, który naśladował scenariusz rzeczywistego zagrożenia, latając na dużych wysokościach i z prędkością na dużych dystansach. LTAMDS pomyślnie wykrył i namierzył cel, przekazał informacje o śledzeniu do IBCS (Integrated Battle Command System), a następnie skierował pocisk PAC-3 Missile Segment Enhancement (MSE), aby zneutralizować potencjalne zagrożenie.

Tom Laliberty, prezes Land & Air Defence Systems Raytheon, mówi:

Zaawansowane możliwości LTAMDS przewyższają globalne zagrożenia dnia dzisiejszego i jutra, a siły sojusznicze uważnie obserwują jego postępy. Solidna skuteczność radaru w walce z tak złożonymi i realistycznymi zagrożeniami potwierdza konstrukcję radaru i pokazuje, jak ta zdolność zmieni misję obrony powietrznej i przeciwrakietowej na świecie.

LTAMDS to prawdopodobnie najdoskonalszy radar na świecie

W 2023 r. projekt LTAMDS osiągnął kilka kluczowych kamieni milowych w rozwoju, w tym udane ćwiczenia ogniowe przeciwko zagrożeniom powietrznym i rakietom balistycznym, a także ukończenie zaplanowanych na ten rok testów weryfikacyjnych wykonawcy. System konsekwentnie spełnił swoje cele testowe i pokazał wstępne możliwości techniczne w wyznaczonym sektorze operacyjnym.

Czytaj też: Nowy radar w myśliwcach Eurofighter. Co potrafi?

Obecnie sześć jednostek LTAMDS przechodzi kompleksową integrację i testy w różnych placówkach rządowych i Raytheon. Program ma zaplanowany rygorystyczny schemat prób ogniowych przez cały 2024 r., a jego celem jest pełne wdrożenie systemu w ciągu roku.

LTAMDS naprawdę może być najpotężniejszym radarem na świecie /Fot. Raytheon

LTAMDS to radar przeciwlotniczy i przeciwrakietowy nowej generacji, tworzony przez Raytheon specjalnie dla armii amerykańskiej. 360-stopniowy radar z aktywnym skanowaniem elektronicznym AESA (Active Electronically Scanned Array) zasilany azotkiem galu, zapewnia znacznie większą skuteczność w walce z szeregiem zagrożeń. Dotyczy to zarówno załogowych i bezzałogowych statków powietrznych, jak i rakiet manewrujących, rakiet balistycznych i pocisków hipersoniczne.

Od ponad 100 lat firma Raytheon opracowuje nowe technologie i zwiększa istniejące możliwości w zakresie zintegrowanej obrony powietrznej i przeciwrakietowej, inteligentnej broni, rakiet, zaawansowanych czujników i radarów, ofensywnych i defensywnych narzędzi cyberbezpieczeństwa, przechwytywaczy, systemów kosmicznych i obrony przeciwrakietowej na całym świecie.