Poczta Polska tworzy e-Archiwum. To bezpieczny magazyn dla e-doręczeń

Poczta Polska wprowadziła kolejne ułatwienie dla przedsiębiorców i urzędów: e-Archiwum. Polecone za potwierdzeniem odbioru można będzie nie tylko odebrać w postaci cyfrowej, ale też nie będzie potrzeby, by je samodzielnie archiwizować. Wszystkim zajmie się operator pocztowy.
poczta polska e-doreczenia

Źródło: Poczta Polska

e-Archiwum to bezpieczeństwo i oszczędność

Od 23 lipca 2025 roku operator wprowadził usługę e-Archiwum. To kolejny element strategii odchodzenia od papieru oraz ułatwienia i redukcji kosztów dla korzystających z jej usług. Przedsiębiorcy i urzędy zyskują dzięki temu nie tylko możliwość odbierania ważnej korespondencji cyfrowo, ale też wygodne narzędzie do bezpiecznego i zgodnego z przepisami przechowywania dokumentów elektronicznych przez długi czas.

Usługa e-Archiwum odpowiada na rosnące zapotrzebowanie firm na bezpieczne metody archiwizacji dokumentacji elektronicznej. Jak podano w komunikacie, rozwiązanie gwarantuje długoterminowe przechowywanie plików cyfrowych z zachowaniem ich integralności i mocy prawnej.

Czytaj też: e-Doręczenia obowiązkowe dla niektórych firm. 1 kwietnia 2025 to ostateczny termin

Dla przedsiębiorstw oznacza to kilka praktycznych plusów:

  • znaczną oszczędność fizycznej przestrzeni biurowej,
  • pewność co do autentyczności i niezmienności dokumentów,
  • szybszy dostęp do zarchiwizowanych materiałów,
  • spełnienie prawnych wymogów dotyczących przechowywania dokumentacji.

Fakt, że e-Archiwum jest kwalifikowaną usługą zaufania, zapewnia dokumentom pełną ważność prawną – to kluczowe podczas kontroli skarbowych czy audytów. Choć brzmi to obiecująco, czas pokaże, jak sprawnie nowy system sprawdzi się w codziennej praktyce tysięcy firm.

Wdrożenie e-Archiwum to część szerszych zmian w Poczcie Polskiej. Jak donosi operator, na początku lipca liczba nadanych elektronicznie przesyłek przekroczyła 22,7 miliona. Te liczby sugerują, że Polacy stopniowo oswajają się z cyfrowymi usługami narodowego operatora. W informacji prasowej można przeczytać:

Cyfrowa rewolucja Poczty Polskiej przyspiesza. Już 22,7 mln nadanych e-przesyłek to dowód na to, że nasze usługi cyfrowe spotykają się z rosnącym zainteresowaniem klientów.

Czytaj też: Poczta Polska będzie wspierać ZUS. W obu miejscach złożysz ważny wniosek

Warto przypomnieć, że usługa e-Doręczenie umożliwia elektroniczną wymianę korespondencji z zachowaniem jej mocy prawnej. Dla przedsiębiorców to szczególnie istotne, gdyż obowiązujące przepisy wymagają posiadania zgłoszonego adresu do e-Doręczeń. Niektóre firmy muszą z nich korzystać od 1 stycznia 2025 roku, dotyczy to też większości podmiotów publicznych i osób wykonujących zawody zaufania publicznego.