Pocztowy żonkil w 70. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim

19 kwietnia br. przypada 70. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim. Poczta Polska uczci to szczególne wydarzenie wydaniem okolicznościowego znaczka z żółtym żonkilem

Kolekcję poświęconą obchodom zaprojektowała artystka plastyk Marzanna Dąbrowska na podstawie projektu logotypu Heleny Czernek i Klary Jankiewicz. Motywem przewodnim rocznicowej kolekcji jest kwiat żonkila –  znak pamięci o Powstaniu w Getcie Warszawskim. – Stylizowany kwiat żonkila, oficjalne logo rocznicy obchodów, swoim kształtem nawiązuje do gwiazdy Dawida noszonej przymusowo przez Żydów podczas okupacji niemieckiej  – mówi Marzanna Dąbrowska z Poczty Polskiej.

Żonkile dla Marka Edelmana

Żółte żonkile upamiętniające Powstanie zostały skojarzone z postacią Marka Edelmana, który w rozmowie z Hanną Krall, w książce „Zdążyć przed Panem Bogiem” powiedział, że co roku otrzymuje bukiet żółtych kwiatów od anonimowego nadawcy. Trafiały one do niego zawsze, bez względu na to, gdzie się znajdował. Marek Edelman przychodząc w kolejne rocznice powstania pod pomnik Bohaterów Getta również przynosił żonkile. Z czasem zaczęło przychodzić z nim coraz więcej ludzi – wszyscy, podobnie jak on, w miejscach pamięci kładli żółte kwiaty*.

Znaczek o wartości 3,80 zł wydrukowano techniką rotograwiurową, na papierze fluorescencyjnym, w formacie 31,25 x 43 mm, w nakładzie 300 tys. sztuk. Od 19 kwietnia br. – dnia wejścia do obiegu, towarzyszyć mu będą koperta i datownik FDC – Pierwszego Dnia Obiegu, stosowany w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.