Podatne USB nagrodzone w Genewie

Dzięki wynalazkowi studenta z AGH być może wkrótce przestaniemy się zastanawiać, którą stroną wkładać USB do komputera. Wynalazek został nagrodzony złotym medalem z wyróżnieniem w Genewie

Jędrzej Blaut, student Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH, zdobył złoty medal z wyróżnieniem na 41. Międzynarodowej Wystawie Wynalazczości, Nowoczesnej Techniki i Wyrobów w Genewie.

Wynalazek „Podatne gniazdo USB typu A” – rozwiązuje problem wkładania pendrive’a do gniazda USB. Większość użytkowników pendrive’ów ma problem przy wkładaniu urządzenia do komputera, ponieważ często umieszcza urządzenie złą stroną.

Wynalazek ma zlikwidować ten problem przez modyfikację gniazda USB znajdującego się w komputerze. Zmiana polega na zastosowaniu elastycznej konstrukcji listwy portu, która dostosowuje się do ułożenia końcówki USB podłączanego urządzenia. Zaproponowana modyfikacja pozwala zachować standardowe gabaryty portu, jest także kompatybilna ze wszystkimi generacjami portu USB. Zmiana konstrukcji portu mogłaby nastąpić przy okazji wprowadzenia nowego standardu USB (np. 4.0).

Jędrzej Blaut jest także laureatem ogólnopolskiego konkursu studenckiego „Konkurs na Pomysł” (czerwiec 2012) oraz tegorocznego konkursu „Student-Wynalazca” organizowanego przez Politechnikę Świętokrzyską. Dzięki zwycięstwu w „Konkursie na Pomysł” jego rozwiązanie ma już zapewnioną ochronę patentową.

Wystawa w Genewie zgromadziła 725 wynalazców z 45 krajów, którzy zaprezentowali ponad tysiąc rozwiązań. Wydarzenie przyciągnęło ponad 60 tys. osób zwiedzających. Jurorzy przyznali polskim wynalazkom 18 medali, w tym 2 złote medale z wyróżnieniem jury, których na całej wystawie przyznano zaledwie kilkanaście.