Podcast Jana Stradowskiego: Bezboleśni

Zapraszamy na audycję szefa działu nauki magazynu “Focus”, Jana Stradowskiego.

W październikowym „Focusie” piszemy między innymi o ludziach, którzy nie czują bólu. Do tego artykułu nawiązuje czwarty odcinek podcastu Jana Stradowskiego.

Wielu z nas marzy o tym, by stać się niewrażliwym na ból. W filmach nie brakuje takich bohaterów, najczęściej obdarzonych innymi nadludzkimi mocami. Jednak w rzeczywistości życie ludzi cierpiących na tzw. analgezję wrodzoną przypomina horror. Osoby nie czujące bólu doznają licznych urazów, często giną w młodym wieku lub stają się trwale niepełnosprawne wskutek nadmiernego “zużycia” kości i stawów. Nierzadko są pokryci bliznami po urazach i oparzeniach, zdarza się, że nieświadomie odgryzają sobie część języka. Badania naukowe z udziałem takich pacjentów dają jednak szansę na opracowanie nowych, skuteczniejszych i bezpieczniejszych środków przeciwbólowych.

O tym, jakie mity na temat leczenia bólu krążą wśród pacjentów, dlaczego dostępne bez recepty preparaty mogą być niebezpieczne i w jaki sposób nasz styl życia może mieć działanie przeciwbólowe opowiada dr Łukasz Durajski, lekarz pediatra, właściciel DrDurajski Clinic w Warszawie, prowadzący program “Pogromcy Medycznych Mitów” w TVN Style, bloger i autor książki “Co na to lekarz? Mity przenoszone drogą szeptaną” wydanej przez wydawnictwo Burda Książki.

POSŁUCHAJ:

Polecamy też nasze artykuły: