Podkrążone oczy mogą mieć związek z wadami zgryzu

Krzywe zęby nie tylko źle wyglądają w uśmiechu. Stomatolodzy zauważają, że zły zgryz wpływa na wygląd całej twarzy. U prawie 80% pacjentów konsekwencją nieleczonej wady są… podkrążone oczy!

Worki pod oczami powodują, że wyglądamy starzej, a otoczenie podejrzewa nas o hulaszczy tryb życia. Tymczasem możemy w rzeczywistości chodzić spać z kurami i mimo to mieć notorycznie podkrążone oczy z powodu… wady zgryzu. Nie pomogą wtedy ani kosmetyki działające przeciwobrzękowo czy rozjaśniająco, ani nawet drenaż limfatyczny, który da krótkotrwałą poprawę. Trzeba zabrać się za przyczynę problemu, w poszukiwaniu której warto pójść do ortodonty.

Spektakularną poprawę jakości skóry pod oczami u swoich pacjentów leczonych ortodontycznie obserwuje od lat dr Iwona Gnach-Olejniczak. – Aż u 80% pacjentów podkrążone oczy są objawem wady zgryzu – mówi stomatolog z kliniki Unident Union Dental Spa z Wrocławia, która specjalizuje się w poprawie rysów twarzy poprzez leczenie stomatologiczne.

– Zdecydowana większość pacjentów ortodontycznych pod naszą szerokością geograficzną ma zbyt wąskie szczęki. Konsekwencją tej wady jest wąskie, wysoko wysklepione podniebienie, które w nawiązaniu do gotyckich katedr nazywa się gotyckim – tłumaczy ekspert.

Wysokie podniebienie zaburza pracę naczyń limfatycznych i krwionośnych wokół oczu. Dochodzi do zastojów, gromadzenia toksyn, które nie mogą znaleźć ujścia do naczyń chłonnych. – Skóra jest przez to niedotleniona, ciemniejsza i bardziej podatna na zmarszczki. Powstają specyficzne obrzęki dolnej powieki, nazywane workami – wyjaśnia dr Gnach-Olejniczak.

Leczenie ortodontyczne polega na założeniu takiego aparatu, który rozszerzy łuki zębowe i spowoduje, że zęby, dotychczas stłoczone z powodu zbyt wąskiej szczęki, ustawią się prawidłowo. – Rozszerzając łuk, spowodujemy także, że sklepienie podniebienia obniży się i uwolni miejsce dla prawidłowej pracy naczyń limfatycznych i krwionośnych w okolicy oczu – mówi stomatolog. – To dlatego po zdjęciu aparatu, gdy porównujemy efekt ze zdjęciami sprzed kuracji,  widzimy nie tylko metamorfozę uśmiechu, ale i wyraźne rozjaśnienie skóry w okolicach oczu bez obrzęków i worków – dodaje.  

Czy to oznacza, że wystarczy założyć aparat, aby pozbyć się worków pod oczami? Oczywiście nie zawsze, bo skóra w tym miejscu sygnalizuje także wiele innych kłopotów medycznych (m.in. choroby nerek, wątroby, tarczycy). Zawsze warto wykonać badania analityczne: ogólną analizę moczu, morfologię, EKG, TSH, i zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Zwłaszcza jeśli masz proste zęby i stale podkrążone oczy. Ale przy wadzie zgryzu poważnie pomyśl o konsultacji ortodontycznej. – To zaskakujące, że tak wielu pacjentów ortodontycznych ma obrzęki pod oczami i pozbywa się problemu wraz z wyleczeniem wady – mówi dr Gnach-Olejniczak.