Taka sytuacja jest raz na milion lub rzadziej. Jedna kobieta, podwójna macica, dwie ciąże

Podwójna macica to wyjątkowo rzadka wada rozwojowa – odnotowuje się ją u ok. 0,3 procent populacji. Ciąża w każdym przypadku jest skomplikowana i rzadko udaje się ją donosić. Tymczasem pewna kobieta z Alabamy nosi w sobie dwójkę dzieci – po jednym w każdym łonie. Jak to możliwe?
Taka ciąża to przypadek 1 na milion

Taka ciąża to przypadek 1 na milion

32-letnia Kelsey Hatcher, która ma już trójkę dzieci, była bardzo zaskoczona, gdy na początku roku dowiedziała się, że jest w ciąży. Kiedy wraz z mężem Calebem dowiedziała się, że spodziewa się dwójki dzieci, jej zdziwienie było jeszcze większe. Ale kiedy okazało się, że każdy z płodów znajduje się w osobnej macicy, to było jak wygrana na loterii. Prawdopodobieństwo takiego zdarzenia to jeden na milion. Przypadek Kelsey został przedstawiony w “Good Morning America”.

Podwójna macica występuje u 0,3 proc. osób na świecie, a ciążą to wyjątkowa rzadkość

Podwójna macica jest klasyfikowana jako rodzaj wady rozwojowej (powstaje w życiu płodowym) i przez całe życie nie daje żadnych objawów bólowych. Kobieta zazwyczaj dowiaduje się o tej nieprawidłowości podczas badania USG. Lekarze uważają, że ta wada może utrudniać zajście w ciążę, choć tego nie wyklucza.

Czytaj też: Sztuczne macice na horyzoncie. Pomysł rodem z filmów SF i nadzieja dla wcześniaków

Jak dochodzi do wykształcenia podwójnej macicy? U osób z tym schorzeniem na etapie rozwoju płodowego, przewody Mullera, z których mają powstać jajowody i macica, nie zrastają się, co powoduje wykształcenie dwóch odrębnych organów. Przyczyny takiego procesu nie są znane i nie wiadomo, czy można temu zaburzeniu w jakiś sposób przeciwdziałać. Tym bardziej, że wiele przypadków podwójnej macicy zostaje bardzo późno wykrytych.

Kelsey dowiedziała się, że ma podwójną macicę w wieku 17 lat, ale w jej przypadku wada ta nie okazała się czynnikiem uniemożliwiającym urodzenie dziecka – ma już trójkę! Każda z poprzednich ciąż przebiegła bezproblemowo, a dzieci urodziły się zdrowe. Kiedy okazało się, że kobieta znowu jest w ciąży, ale tym razem z bliźniętami, było to szokiem – zarówno dla niej, jak i pielęgniarki, która przeprowadzała badanie USG. Kobieta przyjęła tę wiadomość śmiechem – po prostu nie mogła uwierzyć w to, co się wydarzyło.

Podwójna macica i bliźnięta dwujajowe – niesamowity przypadek /Fot. Kelsey Hatcher

Według dr Richarda Davisa, specjalisty położnika z University of Alabama at Birmingham’s Women & Infants Center, w tym przypadku mówimy o bliźniętach dwujajowych.

Dr Shweta Patel, która wraz z dr Davisem, opiekuje się ciążą Kelsey, tak opisuje jej przypadek:

Istnieje wiele różnych rodzajów ciąż bliźniaczych. Najprawdopodobniej doszło do oddzielnej owulacji, a każda z komórek jajowych przedostała się do osobnego jajowodu, gdzie dostały się do nich plemniki. Każde zapłodnienie nastąpiło osobno – to jak dwie odrębne ciąże, ale w jednym ciele!

Ciąża jest cały czas monitorowana, a dzieci rozwijają się prawidłowo – mają przyjść na świat w Boże Narodzenie. Dla wszystkich jest to zupełnie nowe doświadczenie, bo w medycynie nie opisano zbyt wielu podobnych przypadków. Nie ma eksperta, który wiedziałby, jak postępować z pacjentką z podwójną macicą i ciążą bliźniaczą.

Czytaj też: Czym jest ludzki embrion? Musimy to przemyśleć

Możliwe są różne scenariusze porodu. Teoretycznie jedna macica może zacząć się kurczyć, a druga nie, co oznaczałoby, że dzieci urodzą się w różnym czasie. Omówiono różne warianty, ale najbardziej prawdopodobne jest cięcie cesarskie, choć niewykluczone, że jedno z dzieci przyjdzie na świat w naturalny sposób. To już ostatnia prosta do rozwiązania – trzymamy kciuki zarówno za dzielną Kelsey, jak i jej niezwykłe bliźnięta.