Eitan ruszył na front. To najnowszy pojazd pancerny Izraela

“Niezłomny”, “mocny” i”silny” – takie znaczenia w języku hebrajskim dzierży słowo Eitan, którym to nazwano najnowszy izraelski pojazd pancerny do transportowania personelu po polu bitwy. O jego istnieniu wiemy już od kilku lat, ale dziś Eitan ponownie wrócił w światło reflektorów za sprawą wyjątkowych zdjęć.
Eitan ruszył na front. To najnowszy pojazd pancerny Izraela

Eitan ruszył do boju. To najnowszy pojazd pancerny Izraela

Eitan jest najnowszym osiągnięciem Izraelskich Sił Obronnych (IDF) w dziedzinie pojazdów wojskowych, których możliwości bojowe znacząco zwiększył. Ten solidny transporter opancerzony na ośmiu kołach niedawno rozpoczął swoje najważniejsze testy, bo testy na rzeczywistym polu bitwy, co z jednej strony potwierdziło jego gotowość operacyjną, a z drugiej rozpoczęło proces weryfikacji jego możliwości. Postęp ten został podkreślony poprzez przydział Eitana do szanowanej brygady piechoty, co wskazuje na kluczową rolę pojazdu w strategicznych operacjach naziemnych.

Czytaj też: Izrael użył eksperymentalnej broni. Żelazny Promień to ich ostatnia linia obrony

Eitan jest w stanie transportować 12 żołnierzy, a w tym trzyosobową załogę, stanowiąc nowoczesne połączenie mocy i prędkości, która jest wsparta potężnym silnikiem o mocy 750 koni mechanicznych. Jest zdolny do osiągnięcia prędkości ponad 90 km/h, a jego zasięg operacyjny dobija do około 1000 kilometrów. Zdolności obronne tego pojazdu są znacznie wzmocnione przez system aktywnej ochrony Iron Fist, a więc zaawansowaną tarczę obronną zdolną do neutralizowania nadchodzących zagrożeń antypancernych. Ponadto zdalnie sterowana stanowisko broni Eitana jest uzbrojone w działo kalibru 30-40 mm i dwa pociski Spike, co zagwarantowało mu potężną siłę ognia.

Czytaj też: Izrael ma nowy czołg bojowy. Jest naszpikowany sztuczną inteligencją i potrafi “prześwietlić” przeciwnika

Integralność strukturalna Eitana jest wzmocniona przez kadłub w kształcie litery V, który jest starannie zaprojektowany tak, aby chronić żołnierzy przed niszczącymi skutkami min i improwizowanych urządzeń wybuchowych (IED). Modułowa konstrukcja pojazdu pozwala również na szybkie dostosowanie do różnych misji i rodzajów terenu, co zapewnia mu zarówno operacyjną wszechstronność, jak i wysoką trwałość w terenie. Co ważne, mimo premiery Eitana w 2016 roku, jego produkcja seryjna ruszyła dopiero w 2020 roku, a w ręce żołnierzy pierwsze 20 sztuk trafiło w maju 2023 roku.

Czytaj też: Izrael ma nowy okręt podwodny. To pierwsza na świecie jednostka z bronią przyszłości

Izrael nie ma więc zapewne zbyt wielu tych pojazdów na służbie, ale z planem wprowadzenia całych ich setek w celu zastąpienia transporterów M113, otrzymał właśnie dobrą okazję do zweryfikowania wszystkich ukrytych wad aktualnego projektu, a doświadczenia zebrane w trwającym konflikcie umożliwią inżynierom wprowadzenie konkretnych poprawek do ulepszonego już projektu.