Pokaż mi swoje oko, a powiem ci, jak zużyty jest twój organizm. Nowa metoda oceny wieku biologicznego

Wiek biologiczny, czyli stopień „zużycia” naszego ciała można precyzyjnie ocenić na oko. A konkretniej – wystarczy zbadać soczewkę oka
Pokaż mi swoje oko, a powiem ci, jak zużyty jest twój organizm. Nowa metoda oceny wieku biologicznego

Wiek biologiczny nie zawsze pokrywa się z tym, ile lat naprawdę przeżyliśmy. Z upływem czasu nasz organizm „zużywa się”, jednak nie jest to proces przebiegający równomiernie dla wszystkich części naszego ciała.

Wątroba u osób nadużywających alkoholu starzeje się szybciej, podobnie jak układ odpornościowy u pacjentów, którzy byli leczeni dużymi dawkami leków przeciwnowotworowych. Są nawet dane wskazujące na to, że u kobiet piersi starzeją się szybciej niż reszta ciała.

Skanowanie soczewki

Ocena wieku biologicznego jest trudna i mało precyzyjna. Najczęściej wymaga to sprawdzenia kilku lub kilkunastu różnych parametrów, takich jak poziomu cholesterolu i ciśnienie tętnicze krwi. Jest jednak prostsza metoda – twierdzą badacze z Uniwersytetu Bostońskiego.

– W białkach wchodzących w skład soczewki gromadzą się zmiany wywołane przez starzenie się organizmu. Ta część naszego oka zawiera coś w rodzaju archiwum, gromadzącego to, co spotkało nas w trakcie życia. I możemy to zmierzyć za pomocą naszego skanera na poziomie molekularnym – twierdzi dr Lee Goldstein, specjalista od okulistyki, psychiatrii, neurologii, patomorfologii i badań laboratoryjnych, pracujący na Uniwersytecie Bostońskim.

Technika pomiaru jest kompletnie nieinwazyjna i bezbolesna, a poza tym szybka i precyzyjna. Szczegóły opublikowało czasopismo medyczne „Journal of Gerontology: Biological Sciences”.

Wiek można zmienić

Warto pamiętać, że biologiczna „metryka” nie jest wyrokiem. Biologiczny wiek można obniżyć, zmieniając styl życia. Najważniejsze jest tu przestawienie się na zdrową, zrównoważoną dietę oraz zwiększenie aktywności fizycznej.

– W przyszłości być może odmłodzimy się za pomocą przeszczepów z komórek macierzystych, które zastąpią te zużyte w naszych tkankach. To brzmi trochę jak science fiction, ale w teorii jest jak najbardziej możliwe. Trudno jednak powiedzieć, kiedy do tego dojdzie – mówi prof. Steve Horvath z Uniwersytetu Kalifornijskiego, specjalista od wieku biologicznego.