Polacy odnaleźli nietypowe ślady starożytnej cywilizacji. Kto strzegł tajemniczej wieży w Maroku?

Polscy archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego przy współpracy z marokańskimi badaczami odkryli ślady wieży strażniczej w okresu Cesarstwa Rzymskiego. Jest to pierwsze tego typu znalezisko, które pokazuje nam, jak funkcjonowały rubieżne prowincje starożytnego imperium.
Polacy odnaleźli nietypowe ślady starożytnej cywilizacji. Kto strzegł tajemniczej wieży w Maroku?

Jak donosi PAP i Ambasada RP w Maroku, polscy i marokańscy archeolodzy pracujący na stanowisku w rejonie Volubilis w północnej części kraju (prowincja Mauretania Tigitana) odkryli ślady wojskowej wieży obserwacyjnej z pierwszych wieków naszej ery, kiedy to obszary dzisiejszego Maroka wchodziły w skład Cesarstwa Rzymskiego.

Czytaj też: Zaskakujące odkrycie w Wielkiej Brytanii. Fragmenty DNA sugerują o “podwójnym rodowodzie”

Jest to jedyna tego typy wieża, którą odkryto do tej pory w Maroku. Podobne konstrukcje lokalizowano wcześniej m.in. w Rumunii, Szkocji czy Niemczech, ale nigdy w północnej Afryce. Chociaż te tereny należały do imperium rzymskiego od połowy I w. n.e., to nadal stosunkowo mało wiadomo o tym, w jaki sposób były kontrolowane granice w tym obszarze oraz jakie były relacje między ludnością miejscową a rzymskim wojskiem.

Są dowody na obecność rzymskiego wojska w Maroku! Odkryli je Polacy

W jaki sposób polscy naukowcy znaleźli to miejsce? Maciej Czapski, doktorant archeologii z Uniwersytetu Warszawskiego zdradził szczegóły w rozmowie z PAP:

Na podstawie zdjęć satelitarnych wytypowaliśmy kilka stanowisk, które mają wspólna cechę: owalny plan z wpisanym prostokątem albo kwadratem. Wybraliśmy to konkretne stanowisko, bo leży najbardziej na południe. Jest też kilka krótkich opisów tego miejsca w publikacjach francuskich, które dawały wskazówkę, że to mogło być miejsce związane z obecnością rzymskiego wojska.

W Volubilis badacze natrafili na fragmenty fundamentów, murów, klatki schodowej oraz część bruku od strony południowej. Ponadto znaleziono na miejscu części uzbrojenia i akcesoriów rzymskiej armii.

Czytaj też: Azja Środkowa „hubem przesiadkowym” dla człowieka z paleolitu? Co oferowały ludziom suche stepy?

Prace na stanowisku archeologicznym trwają od 2021 roku – przekazuje Ambasada RP w Rabacie – w ramach współpracy UW z Instytutem Archeologii i Dziedzictwa Kulturowego (INSAP) w Maroku. Odkrycie potwierdza w końcu obecność rzymskich legionistów w północnej Afryce. Dalsze badania naukowców będą skupiały się wokół dokładnego określenia okresu, w którym funkcjonowała wojskowa wieża obserwacyjna.