Polacy stworzyli całkiem nową diodę LED. Wynalazek otwiera drogę nowym źródłom światła

Obecność diod LED możemy zauważyć w bardzo wielu przestrzeniach publicznych, jak i w naszych domach. Czy zastanawialiśmy się nad tym, jak one funkcjonują? Choć ta technologia nie istnieje na rynku od wczoraj, to wciąż wymaga wielu udoskonaleń. Polacy opracowali zupełnie nowy rodzaj diod LED, który może przynieść rewolucję w branży. O czym dokładnie mowa?
Polacy opracowali nowy rodzaj diody LED, która działa bezpośrednio w oparciu o prąd przemienny

Polacy opracowali nowy rodzaj diody LED, która działa bezpośrednio w oparciu o prąd przemienny

Naukowcy z Instytutu Wysokich Ciśnień PAN opracowali diody elektroluminescencyjne na bazie azotku galu, które są w stanie pracować bezpośrednio w oparciu o prąd przemienny, który występuje w gniazdkach elektrycznych. Jest to ogromny przełom w badaniach na diodami LED, ponieważ do tej pory ta technologia była w stanie funkcjonować tylko w warunkach prądu stałego.

Czytaj też: Polimerowy wąż boa nakarmiony. Polacy przeprowadzili imponujący eksperyment

W jaki sposób zatem mogliśmy do tej pory podłączać te diody do naszych gniazdek? Gwarantowała to nam obecność konwertera AC/DC. Niestety urządzenia te nie dość, że zajmują trochę miejsca, to również generują straty energii rzędu 10-20 proc. – przekazuje w rozmowie dla PAP Mikołaj Żak, pierwszy autor artykułu Polaków na łamach Nature Communications.

Symetryczna struktura nowej diody LED widoczna na schemacie B i na zdjęciu C / źródło: https://doi.org/10.1038/s41467-023-43335-7, CC-BY-4.0

Polacy opracowali diodę LED, która jest w stanie pracować w oparciu o prąd przemienny

Naukowcy zatem podjęli próbę opracowania takich diod, które nie będą potrzebowały konwertera i będą w stanie działać bezpośrednio w oparciu o prąd przemienny. Dwukierunkową diodę elektroluminescencyjną na bazie azotku galu skonstruowali tak, że jej struktura jest symetryczna względem obszaru aktywnego. Takie ustawienie pozwala na transport elektronów i dziur z każdej strony.

Czytaj też: Polacy zajrzeli do paszczy dawnych drapieżców. Kawałki groźnych ryb odkryli w łódzkim

Podczas testów wykazano, że dioda świeci w obu kierunkach dostarczanego prądu i jest w stanie emitować światło od fioletu do zieleni, co pozwoli na uzyskanie światła białego – najbardziej potrzebnego w oświetleniu. Opracowany wynalazek jest dopiero prototypem i wymaga jeszcze kilku ulepszeń.

Przede wszystkim dioda świeci z różną intensywnością w zależności od kierunku prądu. Zespół naukowców będzie chciał zniwelować te różnice oraz dopracować diody do tego stopnia, aby były w stanie działać przy wysokich napięciach, jakie istnieją w sieci elektrycznej.

Czytaj też: Polacy odkryli nowy minerał. Coś takiego znamy tylko z kosmosu, a teraz jest też na Ziemi

Praca polskich uczonych ma na celu przede wszystkim stworzenie o wiele oszczędniejszych półprzewodnikowych źródeł światła. Nie tylko chodzi o same diody LED, ale o jakiekolwiek urządzenia zasilane niezależnie od kierunku prądu.