Polacy z medalem na mistrzostwach programowania

W finałach w Marrakeszu wzięło udział 128 zespołów studenckich z całego świata. Każdy zespół miał jeden komputer i pięć godzin na rozwiązanie 13 problemów algorytmicznych. W konkursie przyznano 4 medale złote, 4 srebrne i 4 brązowe. Pierwsze miejsce zajęła drużyna z Uniwersytetu ITMO w Petersburgu w Rosji, której udało się rozwiązać wszystkie zadania. W nagrodę zdobyła 16,5 tys. dol.

Drużyna z Uniwersytetu Warszawskiego zdobyła brązowy medal w finałach XXXIX Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym (ACM-ICPC) w Maroku.

Uniwersytet Warszawski reprezentowali studenci z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego: Marek Sommer, Błażej Magnowski i Kamil Dębowski, Opiekunem drużyny był prof. Jan Madey. Zespół nagrodzony został brązowym medalem oraz nagrodą pieniężną w wysokości ponad 2,2 tys. dol. Dodatkowo drużynę doceniono, za to, że jako pierwsza ze wszystkich rozwiązała dwa z zadanych problemów.

W eliminacjach tegorocznych zawodów wzięło udział ponad 38 tys. studentów ze 101 krajów. Do finałów awansowało 128 zespołów, w tym po raz 21. z rzędu reprezentacja Uniwersytetu Warszawskiego. “Żadna inna uczelnia na świecie nie może się pochwalić tym, że od momentu startu co roku jest w finałach światowych” – komentuje rzecznik UW.

Akademickie Mistrzostwa w Programowaniu Zespołowym (ICPC) organizowane przez Association for Computing Machinery to najstarsze, najbardziej prestiżowe i największe pod względem liczby uczestników zmagania tego typu. Biorą w nich udział reprezentacje uczelni z całego świata. Finaliści są wyłaniani w eliminacjach regionalnych, rozgrywanych na wszystkich zamieszkałych kontynentach. Następny finał konkursu odbędzie się w Tajlandii.

Trójka reprezentantów UW jest beneficjentem projektu Mistrzowie Algorytmiki w programie Generacja Przyszłości Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.