Dane mówią, że na wakacjach tniemy koszty. Aż 42 proc. Polaków ogranicza zakupy w centrach handlowych, a 37 proc. Polaków nie je na mieście. Jak na razie zero zaskoczeń. Polak na wakacjach jest świadomy finansowo.
Polak na wakacjach nie oszczędza na wspomnieniach
Nie można jednak powiedzieć, że nasze wakacje są idealnie zaplanowane. Koszty transportu, noclegów i całej reszty rosną, a tymczasem tylko 30 proc. ankietowanych na zlecenie XTB przyznaje, że dokładnie planuje wydatki w czasie wakacji. Najwięcej osób robi to tylko orientacyjnie, a ponad 20 proc. – wcale.
Czytaj też: Nie wjeżdżaj samochodem do lasu ani na plażę. Grożą mandaty do 5 tysięcy złotych
Mężczyźni oszczędzają aktywniej niż kobiety i w ankiecie częściej deklarowali cięcie kosztów zakwaterowania, transportu, a nawet nie kupili żadnej pamiątki. Ponad 70 proc. z nas z uwagą podchodzi do wydatków podczas zagranicznych wojaży i przelicza ceny na złotówki. Niestety to powód do dodatkowego stresu, gdy kurs walut nie jest korzystny.
Ciekawe jest to, że Polak na wakacjach nie oszczędza na atrakcjach. Jest w stanie nawet dopłacić, by mieć dobre zdjęcie do albumu rodzinnego i do chwalenia się w mediach społecznościowych. Przyznało się do tego ponad 41 proc. ankietowanych – to osoby, na których zarabiają profesjonalni fotografowie, pracujący w miejscach odwiedzanych przez turystów. Informację tę można traktować dwojako. Nie od dziś psycholodzy podkreślają, że to wspomnienia, a nie rzeczy, sprawiają, że wycieczkę uznajemy za udaną i wracamy wypoczęci. To, że Polacy nie oszczędzają na zwiedzaniu interesujących ich atrakcji, można więc uznać za zwrot w dobrą stronę. Z drugiej strony nie sposób nie zauważyć tu pewnej pychy i szukania walidacji na zewnątrz. Tylko 17 proc. ankietowanych ogranicza wydatki na zwiedzanie, aktywności czy wycieczki.
Oczywiście Polak na wakacjach kocha zniżki. Ponad trzy czwarte ankietowanych czuje satysfakcję, gdy upoluje promocję w czasie zagranicznych wojaży. To nie tylko korzyść finansowa, ale też nagroda za udane polowanie. 49 proc. osób targuje się z lokalnymi sprzedawcami, ale trzeba pamiętać, że w niektórych krajach jest to wręcz obowiązkowe.
Skoro o zakupach mowa, aż 70 proc. ankietowanych woli kupować lokalnej produkty od znanych marek dostępnych globalne. Mowa głównie o rękodziele i produktach spożywczych.
Czytaj też: Revolut wprowadził punkty RevPoints do Polski. Podróżujący będą zachwyceni
Jak płaci polak na wakacjach?
Z raportu wykonanego na zlecenie XTB wynika, że Polak na wakacjach wciąż woli płacić gotówką. Deklaruje to aż 73 proc. osób, które brały udział w badaniu. Kobiety robią to nieco częściej niż mężczyźni. To również ciekawe, bo w kraju Polacy rozkoszują się cyfrowymi płatnościami, z BLIK na czele.
Za granicą z elektronicznych portfeli i kart wielowalutowych korzysta tylko 26 proc. ankietowanych, częściej są to mężczyźni. Szkoda, bo są to rozwiązania wygodniejsze, często bezpieczniejsze (nie da się łatwo ukraść pieniędzy), a aplikacje mobilne pomogą kontrolować budżet. Trzeba tylko pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu, na przykład nie nosić kodu PIN na karteczce przyklejonej do karty. To powinno być oczywiste nie tylko na zagranicznych wakacjach.
Badanie zostało wykonane na zlecenie XTB przez SW Research.