Polak “ugotował” beton jak kisiel. Czy osobliwym materiałem zainteresuje się branża budowlana?

Czy można stworzyć beton, który jest jeszcze bardziej wytrzymały i lepiej zatrzymujący ciepło? Okazuje się, że tak. W dodatku prace nad takim wynalazkiem prowadzone są w naszym kraju. Naukowiec ze Szczecina opracowuje nowy materiał, który pod wieloma względami będzie lepszy od dobrze nam znanego betonu komórkowego.
Zdjęcie poglądowe betoniarki na placu budowy

Zdjęcie poglądowe betoniarki na placu budowy

Dr inż. Jarosław Strzałkowski z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego (ZUT) pracuje nad nowym rodzajem betonu żelowego. Celem badań jest stworzenie technologii do produkcji porowatego materiału o doskonałych właściwościach termoizolacyjnych. Jak tłumaczy naukowiec w rozmowie z PAP, dotychczasowe metody produkcyjne betonu komórkowego polegały na uzyskiwaniu porowatości przez napowietrzanie proszkiem z aluminium. We własnej metodzie uczony stosuje żelowanie. Co ciekawe, do tej pory nikt jeszcze nie wpadł na taką technikę wytwarzania materiału.

Czytaj też: Koniec z “wielką płytą”. Ten niby-beton jest jak klocki Lego i nie drażni Matki Natury

Innowacyjny beton żelowy powstaje z zaczynu cementowego (zmieszanego cementu z wodą), do którego dodaje się skrobię. Może to być skrobia ziemniaczana czy kukurydziana. Następnie taki zimny zaczyn jest mieszany, a temperatura powoli zwiększana. Dochodzi wówczas do żelowania. Wytwarza się żel skrobiowy – podobny jak w kisielu, który przecież składa się z dużej mierze z cukru i skrobi ziemniaczanej!

Beton komórkowy (na zdjęciu) ustępuje miejsca żelowemu odpowiednikowi pod względem wytrzymałości i termoizolacyjności / źródło: Leo Miregalitheo, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Beton żelowy, który powstaje podobnie jak kisiel. Ma lepsze właściwości od zwykłego betonu

Żelowa substancja stanowi w tym wypadku szkielet przyszłego materiału. Wokół niej wiąże się spoiwo, jakim jest cement. Kiedy on stwardnieje, uzyskujemy wysoce porowaty beton o dobrej termoizolacyjności. Dr Strzałkowski porównuje wytrzymałość swojego materiału do typowego betonu komórkowego. Okazuje się, że żelowy odpowiednik jest około dwa razy bardziej wytrzymały (4-5 MPa versus prawie 10 MPa).

Czytaj też: Rewolucyjny beton ma w sobie coś lepszego niż piasek. Zbierajmy już ręce do oklasków

Szczeciński badacz będzie kontynuował swoje prace dzięki otrzymanemu niedawno grantowi z Narodowego Centrum Nauki w ramach 19. edycji konkursu SONATA – czytamy w komunikacie prasowym ZUT. Projekt „Kompleksowe badania struktury lekkich kompozytów cementowych o wysokiej porowatości – beton żelowy” dalej będzie dotyczyć struktur cementowych opartych o proces żelowania skrobi w zaczynie cementowym. Wyniki pracy przyczynią się do większego zrozumienia niezwykłych cech betonu żelowego (m.in. jego gęstości).

Czytaj też: Ich beton wytrzymał tysiące lat i dalej stoi. Zagadka budowniczych ze starożytnego Rzymu rozwiązana

W przyszłości planowane jest również nawiązanie współpracy z podmiotami prywatnymi, które specjalizują się w produkcji betonu. Kooperacja z takimi firmami pozwoli na wdrożenie nowego rozwiązania za kilka lat – informuje nas PAP. Pozostaje nam nic innego, jak trzymać kciuki za powodzenie działań i oczekiwać, że branża budowlana z zainteresowaniem przyjmie nowy rodzaj betonu.