Polataj symulatorem!

Śnisz o lataniu? Warszawska szkoła Silvair pozwoli ci polatać na francuskim symulatorze AL200 MCC. Możesz zacząć od Cessny, a możesz też zabrać się za ATR-a.

Ośrodek Szkolenia Lotniczego Silvair zakupił właśnie najnowszej generacji symulator lotniczy – AL200 MCC, francuskiej firmy Alsim. Na początku lipca symulator zainstalowany został w siedzibie szkoły na warszawskim Ursynowie. Jest to najnowocześniejszy tego typu sprzęt w Polsce dostępny nie tylko do celów szkoleniowych.

Symulator imituje kabinę samolotu wraz z jej niezbędnym wyposażeniem. Wygląd wskaźników wyświetlanych na pulpitach urządzenia zmienia się w zależności od wybranego do pilotowania modelu samolotu. Wrażenie realności lotu potęgują obrazy wyświetlane za oknami kabiny, odgłos pracujących silników oraz komendy instruktora – odpowiadające komunikatom służb kontroli lotów, z którym pilot utrzymuje stały kontakt przez słuchawki. W symulatorze mogą przebywać jednocześnie dwie osoby.

– Wśród samolotów, które można pilotować w symulatorze, znajdują się m. in.: Cessna 172, Cessna Citation II, ATR-42, Piper Seneca V i Piper Arrow – mówi Romuald Choromański, Kierownik OSL Silvair. – A to tylko kilka wybranych modeli. Możliwości jest znacznie więcej – dodaje Romuald Choromański.

Osoba siedząca za sterami symulatora może w bardzo realistyczny sposób odtworzyć dowolną trasę lotu w wybranej przez siebie części świata. Sama decyduje też o panujących za oknami warunkach atmosferycznych. Może zatem pilotować wirtualny  samolot podczas przyjemnej, słonecznej pogody, albo wybrać warunki najgorsze z możliwych.

– Z symulatora mogą korzystać piloci, którzy chcą podnosić swoje kwalifikacje, ale także wszyscy ci, którzy pragną spróbować swoich sił za sterami, a nie mają wymaganych do tego uprawnień – mówi Romuald Choromański. – To świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu, z gwarancją niezapomnianych przeżyć.

Pierwsze zajęcia na symulatorze odbędą się 30 lipca. Już teraz jednak można telefonicznie lub pisząc e-mail umawiać się na wirtualny lot. Dodatkowo, dla pilotów zarejestrowanych w OSL Silvair wkrótce udostępniony zostanie system zapisów on-line. Koszt godziny spędzonej w symulatorze wynosi 290 zł.

Silvair ma certyfikaty niezbędne do prowadzenia szkoleń do licencji Pilota Samolotowego Turystycznego oraz Pilota Samolotowego Zawodowego. Umożliwia również zdobywanie uprawnień do lotów na samolotach wielosilnikowych i według przepisów IFR oraz uzyskanie Świadectwa Kwalifikacji Pilota Samolotów Ultralekkich.

Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę, w tym wieloletnich wykładowców uczelni i instruktorów branżowych. Silvair współpracuje także z ponad 130 pilotami, m. in. w ramach programu „Latanie Łączy”. Kursanci podczas części praktycznej szkolenia podstawowego mają do dyspozycji siedem samolotów.

Silvair mieści się w Warszawie przy al. K.E.N. 85 (Galeria Metro BIS). Odbywają się tam zajęcia teoretyczne dla kursantów i szkolenia na symulatorze lotniczym. Szkoła posiada również lotnisko w Sobieniach Szlacheckich i własne zaplecze techniczne. Więcej informacji na stronie www.silvair.net. h.k.