Departament Zdrowia Stanu Nowy Jork oraz Departament Zdrowia Hrabstwa Rockland poinformowały o przypadku polio u jednego z mieszkańców. Władze zostały postawione w stan alarmowy i są wyczulone na pojawienie się kolejnych zachorowań. Ostatni przypadek polio w USA został zarejestrowany w 2013 r.
W oświadczeniu ujawniono tylko szczątkowe dane. Infekcję odnotowano u dorosłego mężczyzny, a pacjent został zarażony poliowirusem typu 2 pochodzącym z doustnej szczepionki przeciwko polio. Doszło do tego poza granicami kraju, bo USA nie używa takiej szczepionki od 2000 r. Nie podano, ile lat ma mężczyzna oraz czy w ostatnim czasie podróżował.
Czytaj też: Afryka oficjalnie zwalczyła dzikie polio. Ale to nie koniec walki
Ponieważ polio znajduje się w programach szczepień ochronnych w wielu krajach świata – w tym w USA – osoby zaszczepione są uważane za mniej zagrożone. Osoby z hrabstwa Rockland niezaszczepione, takie, które nie przeszły pełnego cyklu szczepień i kobiety w ciąży powinny jak najszybciej przyjąć zastrzyk uodparniający.
Dr Mary T. Bassett, stanowa komisarz ds. zdrowia, mówi:
Na podstawie tego, co wiemy o tym przypadku i ogólnie o polio, Departament Zdrowia zdecydowanie zaleca, aby osoby nieszczepione zaszczepiły się lub wzmocniły szczepionką przeciwko polio zatwierdzoną przez FDA tak szybko, jak to możliwe. Szczepionka przeciwko polio jest bezpieczna i skuteczna, chroniąc przed tą potencjalnie wyniszczającą chorobą, i jest częścią trzonu wymaganych, rutynowych szczepień dziecięcych zalecanych przez urzędników służby zdrowia i agencje zdrowia publicznego w całym kraju.
Czym jest polio?
Polio (poliomyelitis, choroba Heinego-Medina) to wirusowa choroba zakaźna wywoływana przez wirusa polio. Choroba wpływa na układ nerwowy i powoduje osłabienie mięśni. Wirus polio zwykle dostaje się do organizmu przez usta, zwykle przez ręce zanieczyszczone kałem osoby zarażonej. Patogen można roznosić, nawet jeżeli nie jest się chorym – wirus jest bardzo zaraźliwy.
Objawy, często łagodne (przypominające grypę), mogą pojawiać się po 30 dniach od zarażenia, a w tym czasie roznosi się wirusa wśród innych. Niektóre przypadki mogą prowadzić do paraliżu lub śmierci, choć jest to rzadkie. Powrót polio w tak dużej metropolii jak Nowy Jork nie jest dobrym znakiem. Eksperci ostrzegają, że zachorowań może być więcej.
Czytaj też: Wirus polio może być dobry dla ludzkości? Bada się go jako broń na raka
W Polsce najwięcej przypadków polio odnotowano w latach 50. ubiegłego wieku, kiedy co roku chorowało 1700-3000 osób. Podczas szczytu epidemii w 1958 r. przypadków zachorowań było ponad 6000. Zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych wszystkim dzieciom podawane są cztery dawki szczepionki przeciwko poliomyelitis: 3 dawki szczepionki inaktywowanej (IPV) odpowiednio w 3-4 miesiącu życia, 5-6 miesiącu życia oraz w 16-18 miesiącu życia. Czwarta przypominająca dawka doustną szczepionką (OPV) podawana jest w 6. roku życia. Ostatni przypadek poliomyelitis spowodowany dzikim wirusem polio wystąpił w Polsce w 1984 r. Zarówno nasz kraj, jak i cały region europejski WHO są oficjalnie wolne od tej choroby od 2002 r.