Pierwszy od 9 lat przypadek polio w USA. To może być poważny problem

Niechęć do szczepień ochronnych już zaczyna rodzić poważne konsekwencje. W Nowym Jorku odnotowano pierwszy od dziewięciu lat przypadek polio, choroby zakaźnej, którą w wielu miejscach na świecie uważano za eradykowaną. To lampka alarmowa dla całego świata.
Czy polio może znów nam zagrozić?

Czy polio może znów nam zagrozić?

Departament Zdrowia Stanu Nowy Jork oraz Departament Zdrowia Hrabstwa Rockland poinformowały o przypadku polio u jednego z mieszkańców. Władze zostały postawione w stan alarmowy i są wyczulone na pojawienie się kolejnych zachorowań. Ostatni przypadek polio w USA został zarejestrowany w 2013 r.

W oświadczeniu ujawniono tylko szczątkowe dane. Infekcję odnotowano u dorosłego mężczyzny, a pacjent został zarażony poliowirusem typu 2 pochodzącym z doustnej szczepionki przeciwko polio. Doszło do tego poza granicami kraju, bo USA nie używa takiej szczepionki od 2000 r. Nie podano, ile lat ma mężczyzna oraz czy w ostatnim czasie podróżował.

Czytaj też: Afryka oficjalnie zwalczyła dzikie polio. Ale to nie koniec walki

Ponieważ polio znajduje się w programach szczepień ochronnych w wielu krajach świata – w tym w USA – osoby zaszczepione są uważane za mniej zagrożone. Osoby z hrabstwa Rockland niezaszczepione, takie, które nie przeszły pełnego cyklu szczepień i kobiety w ciąży powinny jak najszybciej przyjąć zastrzyk uodparniający.

Dr Mary T. Bassett, stanowa komisarz ds. zdrowia, mówi:

Na podstawie tego, co wiemy o tym przypadku i ogólnie o polio, Departament Zdrowia zdecydowanie zaleca, aby osoby nieszczepione zaszczepiły się lub wzmocniły szczepionką przeciwko polio zatwierdzoną przez FDA tak szybko, jak to możliwe. Szczepionka przeciwko polio jest bezpieczna i skuteczna, chroniąc przed tą potencjalnie wyniszczającą chorobą, i jest częścią trzonu wymaganych, rutynowych szczepień dziecięcych zalecanych przez urzędników służby zdrowia i agencje zdrowia publicznego w całym kraju.

Czym jest polio?

Polio (poliomyelitis, choroba Heinego-Medina) to wirusowa choroba zakaźna wywoływana przez wirusa polio. Choroba wpływa na układ nerwowy i powoduje osłabienie mięśni. Wirus polio zwykle dostaje się do organizmu przez usta, zwykle przez ręce zanieczyszczone kałem osoby zarażonej. Patogen można roznosić, nawet jeżeli nie jest się chorym – wirus jest bardzo zaraźliwy.

Objawy, często łagodne (przypominające grypę), mogą pojawiać się po 30 dniach od zarażenia, a w tym czasie roznosi się wirusa wśród innych. Niektóre przypadki mogą prowadzić do paraliżu lub śmierci, choć jest to rzadkie. Powrót polio w tak dużej metropolii jak Nowy Jork nie jest dobrym znakiem. Eksperci ostrzegają, że zachorowań może być więcej.

Czytaj też: Wirus polio może być dobry dla ludzkości? Bada się go jako broń na raka

W Polsce najwięcej przypadków polio odnotowano w latach 50. ubiegłego wieku, kiedy co roku chorowało 1700-3000 osób. Podczas szczytu epidemii w 1958 r. przypadków zachorowań było ponad 6000. Zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych wszystkim dzieciom podawane są cztery dawki szczepionki przeciwko poliomyelitis: 3 dawki szczepionki inaktywowanej (IPV) odpowiednio w 3-4 miesiącu życia, 5-6 miesiącu życia oraz w 16-18 miesiącu życia. Czwarta przypominająca dawka doustną szczepionką (OPV) podawana jest w 6. roku życia. Ostatni przypadek poliomyelitis spowodowany dzikim wirusem polio wystąpił w Polsce w 1984 r. Zarówno nasz kraj, jak i cały region europejski WHO są oficjalnie wolne od tej choroby od 2002 r.