Polscy studenci geofizyki najlepsi na świecie!

Paulina Kotlarek z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Bartosz Gierlach z Akademii Górniczo-Hutniczej zwyciężyli w finałach SEG Challange Bowl – największego na świecie konkursu wiedzy dla studentów geofizyki.

Konkurs  SEG Challange Bowl jest organizowany przez przez Society of Exploration Geophysicists. Rywalizują w nim studenci geofizyki z ponad dwustu uczelni na całym świecie (m.in. z czołowych uniwersytetów z USA, Chin, Kanady, Rosji, Brazylii, Francji, Niemiec, Kolumbii czy Włoch). Biorą w nim udział dwuosobowe zespoły, które – by znaleźć się w finale – muszą okazać się najlepsze w turnieju eliminacyjnym. Europejskie eliminacje, w których zwyciężyli Paulina i Bartosz, odbyły się w lipcu w rosyjskim Niżnym Nowgorodzie.

W konkursie w Denver polska para okazała się bezkonkurencyjna w półfinale i z najwyższą notą dostała się do ostatniego etapu. Wyrównany poziom finału skutkował emocjami do samego końca – przed ostatnim pytaniem polski zespół przegrywał o 8 punktów. Jednak to właśnie drużyna UAM i AGH jako pierwsza zgłosiła się do odpowiedzi na ostatnie pytanie i otrzymała za nią 10 punktów, wyprzedzając drużynę z Kolumbii. Tym samym tytuł najlepszych studentów geofizyki na świecie w 2014 roku trafia do Polski!

Dla Bartosza Gierlacha, studenta Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH, to kolejny sukces międzynarodowy. Jako licealista trzykrotnie reprezentował on Polskę na międzynarodowych olimpiadach geograficznych. W 2010 roku został złotym medalistą światowych zawodów, które odbywały się na Tajwanie.

Koło Naukowe Geofizyków AGH Geofon znajduje się w gronie nominowanych do prestiżowego tytułu najlepszego geofizycznego koła naukowego na świecie. Geofon otrzymał taki tytuł w roku 2012, rok temu zajął trzecie miejsce.