Polski kajakarz inspiruje Amerykanów! Aleksander Doba na okładce „The New York Times”

„Lepiej żyć jeden dzień jako tygrys, niż sto dni jako owca” – zwykł mówić. Aleksander Doba, 71-letni kajakarz z Polic, trafił właśnie na okładkę „The New York Times”.
Polski kajakarz inspiruje Amerykanów! Aleksander Doba na okładce „The New York Times”

Białe włosy, długa broda i gen przygody. Aleksander Doba, 71-letni kajakarz z Polic, który jako pierwszy w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent, nie przestaje inspirować. Jego historią zainteresował się właśnie The New York Times, jeden z najważniejszych amerykańskich dzienników, trzeci pod względem nakładu w Stanach Zjednoczonych.

W najnowszym wydaniu The New York Times Magazine ukazał się artykuł „Alone at Sea” (“Sam na morzu”) przygotowany przez Elizabeth Weil. Autorka próbuje wyjaśnić, dlaczego kajakarz w wieku 70 lat zdecydował się – dosłownie – rzucić na głęboką wodę. Dlaczego aż trzykrotnie przepłynął ocean? Docieka: kim jest człowiek, który przypomina, że niezależnie od wieku, życie może być fascynującą przygodą.

Tekst to coś więcej niż opis wyjątkowych wypraw, to studium niezwykłej pasji i odwagi. Artykuł jest efektem wielogodzinnych rozmów i dociekań Weil. Artykuł uzupełniają unikatowe zdjęcia Doby z jego domu w Policach.

Publikacją był zaskoczony sam kajakarz. – Było warto – powstał materiał, który nawet mnie zaskoczył – Elizabeth napisała o wielu “smaczkach” z mojej przeszłości – napisał na Facebooku.

 

Aleksander Doba pływa kajakiem od 37 lat. Trzykrotnie przepłynął Atlantyk wyłącznie przy pomocy własnych mięśni, jako pierwszy opłynął całe polskie wybrzeże i Bajkał. W 2015 roku zdobył tytuł Podróżnika roku wg amerykańskiego magazynu National Geographic.