Krąg sprzed tysięcy lat znaleziony w Polsce. Jest starszy od Stonehenge

Stonehenge to jeden z najpopularniejszych neolitycznych zabytków, ale okazuje się, że i w kraju nad Wisłą mamy budowle z tych czasów. Jedną z takowych znaleziono niedawno na Kujawach.
Krąg sprzed tysięcy lat znaleziony w Polsce. Jest starszy od Stonehenge

Dokładniej rzecz biorąc, w pobliżu wsi Kaczkowo, gdzie archeolog Jerzy Czerniec prowadził obserwacje z powietrza. Wykorzystał w tym celu najnowszą technologię w postaci drona, spoglądając z lotu ptaka na pola wokół Kaczkowa. W takich okolicznościach udało mu się dostrzec coś, co w Polsce widziano do tej pory tylko raz. Naukowiec wykonał również zdjęcia, które możecie zobaczyć poniżej.

Czytaj też: 3800 lat po śmierci odtworzyli twarz Avy. To prawdziwa podróż w czasie

Jest to tzw. rondel, czyli budowla w kształcie kręgu, składająca się z rowu oraz palisady. Poprzednią znaleziono jeszcze w ubiegłym stuleciu, natomiast dwie kolejne udało się zlokalizować w czerwcu tego roku. Tego typu obiekty powstawały na terenie centralnej Europy, między innymi w dzisiejszych Niemczech, Czechach czy na Węgrzech. Dotychczas odnalezione były datowane na okres od 4850 do 4600 roku p.n.e. i prawdopodobnie stanowiły pozostałości po pierwszych rolnikach przybywających na ten obszar.

Rondle, czyli budowle mające kształt kręgów, budowano w centralnej Europie w okresie od 4850 do 4600 roku p.n.e.

Jak wynika z informacji przekazanych przez autora znaleziska, każdy z rondli ma około 26 metrów średnicy. Tworzą je 2 lub 3 rowy, a w przeszłości najprawdopodobniej wewnątrz znajdowały się owalne palisady. Oczywiście upływ tysięcy lat sprawił, że większość tych elementów uległa zniszczeniu – zachowały się przede wszystkim formy terenu, które można dostrzec z powietrza. Paradoksalnie, w poszukiwaniach pomogła susza, ponieważ dzięki niej można łatwiej dostrzec różnego rodzaju formy rozsiane po polach.

Archeolog przyznaje, że obie znalezione przez niego struktury są mniejsze od dotychczas znanych rondli, które miały nawet 100 metrów średnicy. Być może powstały one z udziałem osadników, którzy przybyli na te tereny późnej, przychodząc znad Dunaju. Tego typu budowle mogły pełnić role społeczne i religijno-obrzędowe, mając bardzo istotne znaczenie dla lokalnych społeczności. Nie brakuje też hipotez znanych każdemu, kto zgłębiał badania poświęcone Stonehenge. W obu przypadkach naukowcy doszukują się roli obserwatoriów astronomicznych, jaką miały pełnić tego typu struktury.

Czytaj też: Pies najlepszym przyjacielem człowieka? 30 000 lat temu jego miejsce zajmował zupełnie inny gatunek

W okolicy w przeszłości znajdowano liczne zabudowania, zwane długimi domami. Miały one nawet kilkadziesiąt metrów długości i mogły stanowić charakterystyczny element kultury brzesko-kujawskiej, która pojawiła się na Kujawach kilkaset lat po pierwszych przybyłych na tereny Polski rolnikach. W ramach dalszych badań Czerniec chciałby przeprowadzić analizy geofizyczne, które powinny być wstępem do wykopalisk archeologicznych. Takie zaawansowane ekspertyzy wykonano do tej pory względem zaledwie dwóch innych rondli: jednego w lubuskim Bodzowie i drugiego, który znajduje się w Nowym Objezierzu w województwie zachodniopomorskim.