Polski 
robot 
FLASH 
na 
wystawie 
Robotville

RobotvilleEU sponsorowane jest przez Transformers: Dark of the Moon i otwiera w Muzeum Nauki (Science Museum) w Londynie Festiwal Robotów, który będzie trwał przez cały grudzień oraz składał się z rozmów z ekspertami, warsztatów, spotkań z ekspertami, instalacji artystycznych i pokazów multimedialnych.

Kiedy: 1 – 4 grudnia, codziennie od 10.00 do 18:00
Gdzie: Muzeum Nauki w Londynie (Science Museum)
Wstęp: bezpłatny
szczegóły: www.sciencemuseum.org.uk/robotville

Polski robot FLASH, stworzony w laboratoriach Politechniki Wrocławskiej, zostanie zaprezentowany na wystawie RobotvilleEU w londyńskim Muzeum Nauki (Science Museum). Przez cztery dni roboty z całej Europy będą prezentowały swoje umiejętności i możliwości w sześciu strefach miasteczka robotów. RobotvilleEU odbywa się w ramach pierwszego Europejskiego Festiwalu Robotów. Wydarzenie to koncentruje się na przybliżeniu publiczności rosnącego znaczenia „inteligentnych maszyn” w naszym codziennym życiu oraz na tym, w jaki sposób roboty staną się nieodłącznym elementem naszej przyszłości. Projekt RobotvilleEU został zainspirowany oryginalnym pomysłem Pauliny Latham i Anny Tryc-Bromley z Instytutu Kultury Polskiej w Londynie. Instytut wraz z londyńskim Muzeum Nauki oraz lokalnym oddziałem EUNIC (Zrzeszenie Narodowych Instytutów Kultury państw Unii Europejskiej) rozwinęły pomysł i zaprosiły również do współpracy instytucje unijne. Projekt jest współfinansowany z Programu Robotyki i Systemów Kognitywnych Komisji Europejskiej oraz przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Wielkiej Brytanii i instytuty kultury państw UE, mające swoje siedziby w Londynie.

Zdolność do kierowania się emocjami i rozpoznawania ludzkich emocji pozwoli robotom stać się czymś więcej niż tylko maszynami. Badania poświęcone robotom społecznym mają na celu stworzenie robotycznego asystenta zdolnego do interakcji z człowiekiem w sposób zbliżony do tego, jak ludzie oddziałują na siebie, a także rozwój coraz bardziej naturalnych form interakcji robot-człowiek. Jednym z takich robotów jest FLASH, stworzony w laboratoriach Politechniki Wrocławskiej w ramach projektu europejskiego LIREC (LIving with Robots and intEractive Companions) przez zespół naukowców pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Tchonia. O to, aby robot wyglądał ciekawie i przyjemnie dla ludzkiego oka zadbał Krzysztof Kubasek projektant, związany z Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Słowo FLASH jest akronimem wywodzącym się od angielskich słów FLexible Autonomous Social Helper; ma ono także odpowiadać cechom charakteru robota. Głowa robota FLASH, o nazwie EMYS (EMotive headY System), potrafi wyrażać emocje za pomocą ruchomej szyi, ruchomych dysków i pary oczu. Repertuar emocji wyrażanych przez EMYSa rozciąga się od złości, przez zaskoczenie, aż po radość. Istotnym elementem ekspresywności FLASHa są ramiona i ręce, łącznie o 38 stopniach swobody. Robot FLASH potrafi nie tylko wchodzić w interakcje z człowiekiem, lecz także zaskoczyć go swoim zachowaniem.

Według Pauliny Latham, Head of Events w Instytucie Kultury Polskiej w Londynie oraz lidera projektu z ramienia EUNIC London: „Rozwój nauk o robotach i robotyki w Europie ma bogatą historię i tradycję, ale ma też mocne korzenie w europejskiej kulturze. Idea sztucznej inteligencji i robotów sięga mitologii greckiej, w której jeden z mitów opowiada o tym jak Hefajstos wykuł z brązu olbrzyma o imieniu Talos. RobotvilleEU w londyńskim Muzeum Nauki pokazuje jaką drogę musiała pokonać nauka od artystycznych wyobrażeń do innowacyjnych maszyn. Rok 2011 to także 90. rocznica pojawienia się nazwy robot, wymyślonej przez czeskiego pisarza Karela Czapka w jego sztuce „RUR”, najlepszym więc sposobem, w jaki należałoby uczcić ten fakt jest festiwal najbardziej progresywnych i najnowocześniejszych robotów”.

Europejskie instytuty badawczo-naukowe mają aspiracje do bycia liderami nowatorskich badań w dziedzinie robotyki. RobotvilleEU ma na celu podkreślenie rosnącego znaczenia roli robotów w całym spektrum zastosowań, do jakich się je wykorzystuje. Wystawa jest niepowtarzalną okazją do pokazania publiczności w Londynie jak projekty wspierane przez Unię Europejską są w stanie pomagać nam w codziennym życiu.

Więcej:gadżety