Polskie miasta, o których jest głośno za granicą. To tutaj obcokrajowcy najchętniej podróżują

Polska z roku na rok staje się coraz chętniej odwiedzanym krajem przez obcokrajowców. Zagraniczni turyści doceniają u nas przede wszystkim bogactwo zabytków, dziedzictwo historyczne oraz lokalną kuchnię. Niektóre destynacje są wśród przybywających do naszego kraju szczególnie popularne. Poznajmy zatem polskie miasta, o których jest głośno za granicą do tego stopnia, że przyjeżdżają do nich setki tysięcy cudzoziemców.
Lublin stał się jednym z najchętniej odwiedzanych turystycznie miast w Polsce

Lublin stał się jednym z najchętniej odwiedzanych turystycznie miast w Polsce

Cudze chwalicie, swego nie znacie – to powiedzenie idealnie pasuje do postawy wielu ludzi, którzy wciąż bywają zdziwieni faktem, jak popularna i lubiana jest Polska wśród obcokrajowców. Możemy się o tym przekonać chociażby z ankiety, którą corocznie przeprowadza Polska Organizacja Turystyczna w formie online. Chociaż badanie to nie ma charakteru reprezentatywnego, to daje pewien pogląd na to, jak zmienia się na przestrzeni lat opinia na temat Polski.

Czytaj też: Gdzie są najdłuższe jaskinie w Polsce? W tym regionie jest ich prawdziwe zatrzęsienie

Wyniki ostatniej ankiety obejmującej rok 2023 jasno wskazują, że zwiększa się odsetek osób planujących przyjazd do naszego kraju. Głównym aspektem przyciągającym do Polski są… polskie miasta. Taką odpowiedź wskazało 75 proc. badanych. Kolejnymi powodami, dla których zagraniczni turyści chcą nas odwiedzić, są możliwość zwiedzania muzeów i zabytków (68 proc.) oraz próbowanie lokalnej kuchni (61 proc.).

Czytaj też: Nowe miejsce UNESCO na mapie Polski. Miliony lat temu tryskały tu fontanny lawy

Obcokrajowcy najbardziej cenią sobie atmosferę pobytu w Polsce – POT podaje, że aż 94 proc. osób wskazało taką odpowiedź w ankiecie. Według odrębnych badań organizacji na rynkach brytyjskim i niemieckim, turyści z zagranicy „dobrze się u nas czują, dzięki temu, że Polacy umieją tworzyć klimat serdecznej gościnności”. Warto dodać, że Polska jest cały czas postrzegana jako kraj bezpieczny oraz relatywnie tani pod względem kosztów podróży, zakwaterowania i noclegów. Cudzoziemcy są najmniej zadowoleni natomiast z transportu lokalnego i jakości informacji turystycznej.

Magazyn ,,Architectural Digest” ocenił Kraków jako drugie najpiękniejsze miasto zimą w Europie

Polskie miasta, do których zagraniczni turyści podróżują najchętniej. Lider jest jeden

Miastem, który od wielu lat wiedzie prym pod względem liczby turystów, jest oczywiście Kraków. Według wstępnych danych za 2023 rok stolicę Małopolski odwiedziło aż 9,4 miliona turystów (polskich i zagranicznych). Największy wzrost zanotowano w przypadku gości z zagranicy (157 proc.). Najwięcej turystów przyjechało z trzech krajów – Niemiec, USA i Wielkiej Brytanii. Istotnie wzrosła liczba przybywających z krajów arabskich, w tym Zjednoczonych Emiratów Arabskich – podaje na stronie Urząd Miasta Krakowa.

Czytaj też: Prastare kopalnie, łemkowskie cerkwie i wielkie parki. Oto nieznane miejsca UNESCO w Polsce

Kolejnymi miastami popularnymi wśród zagranicznych gości są również Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Poznań czy Zakopane. Serwis Mubi.pl podaje również w swoim zestawieniu mniej oczywiste destynacje takie jak Łódź, Bydgoszcz, Toruń i Lublin. Ten ostatni może pochwalić turystycznym sukcesem w 2023 roku – w minionym roku Lublin zanotował pierwszy raz w historii milion turystów.

Lublin pierwszy raz w historii odnotował milion turystów. Większość wizytujących stanowili Polacy

Jak podaje Urząd Miasta, w sezonie turystycznym od czerwca do września miasto odwiedziło 567 tys. osób, w tym 133 tys. cudzoziemców. W porównaniu z Krakowem może nie jest to duża liczba, ale stanowi trzynastokrotny wzrost względem roku 2022! Najwięcej zagranicznych turystów pochodziło z Niemiec, Izraela i Wielkiej Brytanii. W zestawieniu nie ujęto osób z Ukrainy, ponieważ ich mobilność może mieć charakter migracyjny, a nie turystyczny.

Czytaj też: Nie trzeba jechać w Tatry, by poczuć adrenalinę. Ten szlak w Beskidach to zapewni

Nie tylko Kraków i Lublin mogą okrzyknąć 2023 roku wyjątkowym pod względem zagranicznych turystów. Gdańsk także chwalił się faktem, że pierwszy raz jego bramy przekroczyło ponad 4 miliony przyjezdnych z Polski i zagranicy. Tych drugich było niespełna milion (24 proc. ogółu). Największy udział mieli goście z krajów skandynawskich – Szwecji, Danii i Norwegii. Co piąty zagraniczny przyjezdny pochodzi z tego regionu. Na kolejnych pozycjach uplasowali się Brytyjczycy (18 proc.) i Niemcy (17 proc.). Turyści najchętniej odwiedzali Muzeum II Wojny Światowej, Katedrę Oliwską, koło widokowe Amber Sky, Bazylikę Mariacką oraz Ratusz Głównego Miasta – informuje urząd miasta na swojej stronie internetowej.

Gdańsk szczególnie upodobali sobie turyści z krajów skandynawskich, tj. z Danii, Szwecji i Norwegii

Skąd najczęściej przyjeżdżają turyści do Polski?

Bardzo interesującym aspektem turystyki w naszym kraju jest to, skąd najczęściej pochodzą przybywający do Polski turyści. Okazuje się prym wśród cudzoziemców wiodą Niemcy, których według GUS-u w okresie od stycznia do listopada 2023 roku było aż 1,5 miliona. Kolejne lokaty zajmują odpowiednio cudzoziemcy z Ukrainy (858 tys.), Wielkiej Brytanii (588 tys.), USA (442 tys.), Czech (324 tys.), Litwy (231 tys.), Włoch (181 tys.), Francji (166 tys.), Holandii (159 tys.) i Białorusi (143 tys.).

Czytaj też: To tu jest najstarszy park narodowy w Polsce. Pierwsze wzmianki o nim są sprzed 100 lat

Łącznie liczba zagranicznych turystów we wspomnianym okresie wyniosła 6,526 miliona. W analogicznym okresie 2022 roku było to 5,329 miliona. Najnowsze dane podawane przez urząd nie obejmują grudnia, który jest specyficznym miesiącem dla turystyki z uwagi na święta Bożego Narodzenia. Coraz więcej osób decyduje się na spędzenie tego czasu w innym kraju, w tym w Polsce. Ponadto rozwijająca się „turystyka jarmarkowa” także sprzyja częstszym podróżom zagranicznym do miast, które organizuje spektakularne jarmarki bożonarodzeniowe.

Czytaj też: Nie tylko polskie miasta będą „skąpane” w smogu tej zimy. Ta metropolia bije rekordy świata

W grudniu 2022 roku do Polski przyjechało ponad pół miliona gości z zagranicy. Zatem niewykluczone, że finalny wynik za 2023 rok przekroczy epokowe 7 milionów turystów spoza Polski. Na pewno spory udział będą w tym mieć również przybywający z Chin, którzy od 10 sierpnia 2023 roku mogą przyjeżdżać do naszego kraju w ramach zorganizowanych wycieczek. Już wcześniej Polska miała dobrą opinię wśród mieszkańców Państwa Środka, zatem perspektywy rozwoju turystyki z tego kierunku są obiecujące i zapewne odczujemy je również podczas zbliżającego się sezonu turystycznego w 2024 roku.