Polskie uczelnie w dziesiątce międzynarodowego rankingu

Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński znalazły się w dziesiątce najlepszych uczelni z państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz Azji Centralnej.

Twórcą opublikowanego w grudniu zestawienia jest QS Quacquarelli Symonds – firma prowadząca Ranking QS – jeden z czterech najważniejszych światowych rankingów edukacyjnych (obok rankingu Times Higher Education, Rankingu Szanghajskiego oraz U-Multirank).

Wśród 100 uczelni, uwzględnionych w QS University Rankings Emerging Europe and Central Asia, znalazło się aż 9 szkół wyższych z Polski. Dzięki temu Polska – pod względem liczby sklasyfikowanych uczelni – uplasowała się na czwartym miejscu międzynarodowego zestawienia, zaraz za Rosją, Czechami i Turcją.

Czytaj więcej: UW na pierwszym miejscu w rankingu “Perspektywy” 2014

Pierwsze miejsce w rankingu zajął Uniwersytet im. M.W. Łomonosowa w Moskwie – najbardziej znany uniwersytet w Rosji, założony w 1755 roku. Na drugim znalazły się ex aequo: Uniwersytet Karola w Pradze i rosyjski Nowosybirski Uniwersytet Państwowy.

Czwarte miejsce zajął Uniwersytet Warszawski. Na piątym miejscu uplasowały się: estoński Uniwersytet w Tartu i Politechnika Czeska w Pradze, na siódmym: Petersburski Uniwersytet Państwowy, a na ósmym: Uniwersytet Jagielloński.

Pozycję 28. zajęła Politechnika Warszawska, a 44. Akademia Górniczo-Hutnicza im. S. Staszica w Krakowie, na 46. miejscu uplasował się Uniwersytet Wrocławski. W szóstej dziesiątce znalazła się Politechnika Wrocławska, w siódmej – Uniwersytet Gdański, a w dziewiątej – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytet Łódzki.

Szczegółowe informacje na temat rankingu są dostępne na stronie: www.iu.qs.com