Pomoc dla poparzonej skóry

Mimo specjalnych kremów i filtrów ochronnych poparzenia mogą zdarzyć się każdemu. Jak ulżyć spieczonej skórze?

Poparzenia słoneczne, tak jak wszystkie inne, mogą być niezwykle bolesne. Mogą im towarzyszyć takie objawy jak gorączka, swędzenie i pieczenie oraz pęcherze na skórze. Poparzenia mogą także zwiększać ryzyko zachorowania na raka skóry.

Główną winę ponosi za to promieniowanie ultrafioletowe. Oparzenia mogą powodować stany zapalne skóry, co prowadzi do zwiększonego przepływu krwi, która staje się czerwona – wyjaśnia David Leffell, profesor dermatologii i chirurgii w Yale Medical School. Co zrobić, gdy dojdzie do poparzenia?

Kłopoty powoduje przede wszystkim przekonanie, że w ciągu dnia wystarczy tylko jedna aplikacja ochrony przeciwsłonecznej. Podobnie, wiele osób sądzi, że kremy z filtrami UV powinniśmy stosować jedynie wtedy, gdy planujemy przez cały dzień leżeć na słońcu. 

To błąd – podkreślają dermatolodzy i zachęcają, by kosmetyki z ochroną przeciwsłoneczną stosować także w czasie pochmurnych czy mglistych dni. Niezależnie od tego, co głosi etykieta na kremie do opalania, warto co kilka godzin nakładać na skórę kolejne warstwy.

Kiedy jednak dojdzie już do poparzenia, warto zastosować sprawdzone metody, takie jak chłodne okłady lub kąpiel w wodzie o temperaturze pokojowej. Następnie powinniśmy sięgnąć po odpowiedni balsam po opalaniu, który dobrze nawilży spieczoną skórę. Osoby, które cierpią z powodu silnego poparzenia słonecznego powinny także zażyć leki przeciwzapalne, takie jak np. aspiryna czy ibuprofen.

Ulgę piekącej skórze może także przynieść kąpiel w płatkach owsianych. Owsianka ma właściwości kojące i przeciwzapalne. Jednak poparzeni powinni pamiętać, by woda, w której się kąpią, była odpowiednio schłodzona.

Pomocne mogą się okazać kosmetyki zawierające aloes, ponieważ ta roślina ma silne właściwości nawilżające. Kwas mlekowy zawarty w kefirach czy jogurtach także nawilża skórę, a torebka herbaty dodana do kąpieli zdaniem niektórych pomaga ochłodzić sparzoną skórę, dzięki zawartości tanin.

Bolesne zmiany, które utrzymują się przez kilka dni to sygnał, że należy zgłosić się do lekarza. Warto także pamiętać o wszystkich sygnałach, które mogą świadczyć o rozwoju nowotworu skóry. Jeśli skóra oparza się często i z dużą łatwością lub jeśli obserwujemy niepokojące znamiona warto zasięgnąć porady lekarskiej.