Pompa ciepła jako wygodny sposób ogrzewania domu. Co warto o niej wiedzieć?

Montaż pompy ciepła sprawi, że będziemy mieli zapewniony maksymalny komfort grzewczy przez cały rok, a ponadto unikniemy znaczącego wzrostu cen za ogrzewanie domu. To rozwiązanie ekologiczne, bardzo wygodne, skuteczne oraz zapewniające możliwość bezproblemowego ogrzania nawet słabo izolowanego domu. Wybierając pompę ciepła będziemy mieli możliwość zadbania o ekologię – pozytywnie wpłyniemy na jakość powietrza. Urządzenie to nie emituje do atmosfery żadnych szkodliwych substancji chemicznych.

Posiadanie własnego domu to konieczność ponoszenia stałych kosztów związanych z jego utrzymaniem. Wybierając projekt domu zdecydowanie powinniśmy brać pod uwagę nie tylko powierzchnię, ilość pomieszczeń oraz ich rozkład, usytuowanie tarasu, projekt ogrodu i jego wyposażenie, ale przede wszystkim koszty – zarówno te, które są związane z budową i aranżacją, jak również te, które poniesiemy w późniejszym czasie.

Nie da się ukryć, że w naszym klimacie zachodzi konieczność wielomiesięcznego i systematycznego ogrzewania domu, nawet w przypadku, gdy obiekt jest bardzo dobrze izolowany. Od tego, jaki sposób ogrzewania wybierzemy, zależy wysokość rachunków. 

Ogrzewanie powinno być:

  • ekologiczne (brak emisji spalin, spieków, popiołu),
  • sprawne,
  • ciągłe, systematyczne, równomierne w całym obiekcie,
  • odpowiadające stopniu izolacji domu,
  • w miarę bezobsługowe.

Coraz więcej osób stawia na rozwiązania ekologiczne, wykorzystuje potencjał, który daje woda, ziemia, powietrze czy słońce. OZE to rozwiązania, które poprawiają komfort życia i sprawiają, że mniej chorujemy (na przykład wskutek zanieczyszczeń powietrza). Pompa ciepła doskonale wpisuje się w ten ekologiczny trend.

Wygoda użytkowania i czystość ogrzewania – najważniejsze zalety pompy ciepła

Pompy ciepła są różnorodne. Możemy mieć do czynienia z urządzeniami gruntowymi, jak również wykorzystującymi energię pochodzącą z wody i powietrza. Doborem odpowiedniego rozwiązania zajmują się wyspecjalizowane firmy, które na podstawie projektu, rocznego zapotrzebowania na energię, stopnia izolacji, jakości stolarki ocenią, który model pompy ciepła okaże się najlepszym rozwiązaniem. Odpowiednie dopasowanie + dobry montaż to połowa sukcesu.

Nie da się ukryć, że posiadanie pieca na węgiel (kotła klasy 3, popularnego „kopciucha”), jak również pieca 5 klasy na pellet czy ekogroszek nie jest do końca rozwiązaniem komfortowym, głównie ze względu na konieczność zakupu opału, jego magazynowania, doładowania kotła raz na kilka dni, ponownego rozpalania, a przede wszystkim jego czyszczenia. Zwłaszcza ta ostatnia czynność jest kłopotliwa, generuje całą ilość zabrudzeń. 

Dysponując pompą ciepła raz na zawsze możemy zapomnieć o takich pracach. Do zasilania pompa ciepła wykorzystuje jedynie prąc elektryczny, nie jest wymagane zasilanie paliwem w formie stałej lub płynnej, lotnej. Pompa ciepła jest praktycznie bezobsługowa, możemy nią sterować przy pomocy specjalnej aplikacji.

Skuteczność instalacji w połączeniu z fotowoltaiką

Nie ma takiego domu, który nie wymagałby ogrzewania. Stąd konieczność zakupu odpowiedniego urządzenia. Pompa ciepła, która jest rozwiązaniem nie tylko wygodnym, ale również bezpiecznym sprawia, że w domu z łatwością utrzymamy komfort grzania oraz chłodzenia. Dodatkowo do zwiększenia własnego komfortu możemy zainstalować klimatyzację oraz panele fotowoltaiczne, dzięki którym pozyskamy darmowy prąd ze słońca. Energia elektryczna sprawi, że zasilimy pompę ciepła, a to przełoży się na brak rachunków.

Ekologia na miarę XXI wieku

Każdemu z nas powinno zależeć na tym, aby instalacja grzewcza nie generowała spalin oraz odpadów. Dzięki temu nie ucierpi środowisko naturalne, będziemy mogli się cieszyć świeżym i wolnym od zanieczyszczeń powietrzem. Ekologiczność systemu grzewczego doceniamy zwłaszcza wtedy, gdy mamy bardzo duże do czynienie ze smogiem – najbardziej widocznym efektem spalania węgla, kiepskiej jakości drewna oraz wszelkiego rodzaju odpadów. Smog oraz zanieczyszczenia, które wchodzą w jego skład mogą powodować różnego rodzaju dolegliwości zdrowotne, z układem oddechowym, mogą być przyczyną powstawania oraz rozwoju raka płuc. 

Pompa ciepła nie generuje procesu spalania. Nie mamy do czynienia z „załadowaniem” pieca, osiąganiem energii cieplnej z paliwa stałego. Urządzenie jest w pełni ekologiczne, nie generuje trujących spalin, którymi wszyscy później oddychamy. Pod tym względem to jedno z najbardziej pożądanych rozwiązań.