Ćwiczenia rano czy wieczorem? Wreszcie otrzymaliśmy konkretną odpowiedź

Kiedy jest najlepsza pora na ćwiczenia? Wciąż nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, ale naukowy wreszcie mają dla konkretnych osób pewne wskazówki.
Już wiadomo, że lepiej ruszać się rankiem /Fot. Pixabay

Już wiadomo, że lepiej ruszać się rankiem /Fot. Pixabay

Według Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC), poranna aktywność fizyczna wiąże się z najniższym ryzykiem chorób i zawału serca. Badania przeprowadzone na ponad 85 000 osób, które opublikowano w czasopiśmie European Journal of Preventive Cardiology, jednoznacznie wskazują, że to ranek jest najlepszą porą dnia na ćwiczenia. Ustalenia te były spójne niezależnie od całkowitej ilości dziennej aktywności.

Czytaj też: Ważny powód, by ruszyć się z kanapy. Ćwiczenia aerobowe chronią przed nowotworami

Dr Gali Albalak z Leiden University Medical Centre mówi:

Ćwiczenia są dobre dla zdrowia serca, a nasze badanie wskazuje teraz, że poranna aktywność wydaje się być najbardziej korzystna. Odkrycia były szczególnie wyraźne u kobiet i dotyczyły zarówno rannych ptaszków, jak i nocnych marków.

Ćwiczenia rano lepsze od wieczornych

W badaniu wykorzystano dane z UK Biobank, pochodzące od 86 657 dorosłych w wieku 42-78 lat, którzy nie cierpieli z powodu chorób sercowo-naczyniowych. Badani musieli nosić urządzenie do śledzenia aktywności na nadgarstku przez siedem dni. Obserwowano ich pod kątem wystąpienia zdarzenia sercowego, które definiowano jako pierwszą hospitalizację lub śmierć związaną z chorobą wieńcową/zawałem serca.

Przez 6-8 lat u 2911 osób rozwinęła się choroba wieńcowa, a 796 doświadczyło zawału serca. Okazało się, że największa aktywność między 8 a 11 rano wiązała się z najniższym ryzykiem zarówno choroby serca, jak i zawału. W drugim badaniu uczestników podzielono na cztery grupy, w zależności o czas szczytowej aktywności fizycznej (południe, wczesny ranek, późny ranek i wieczór). Osoby, które były najbardziej aktywne we wczesnych godzinach porannych lub późnych godzinach porannych, miały odpowiednio o 11 i 16 proc. niższe ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej w porównaniu z grupą kontrolną. Ponadto osoby, które były najbardziej aktywne w późnych godzinach porannych miały o 17 proc. niższe ryzyko wystąpienia zawału serca.

Rezultaty były szczególnie widoczne u kobiet. Te, które były najbardziej aktywne wczesnym rankiem lub późnym rankiem miały odpowiednio 22 i 24 proc. niższe ryzyko wystąpienia zdarzenia sercowego w porównaniu z grupą kontrolną. Jeżeli chodzi o zawał serca, to ryzyko było w ich przypadku o 35 proc. niższe.

Czytaj też: Nie masz czasu na siłownię? Weekendowe ćwiczenia wystarczą

Z przeprowadzonych badań nie powinno się wyciągać zbyt daleko idących wniosków. Warto jednak wziąć wyniki pod uwagę przy rozpisywaniu swojego planu treningowego.

Dr Gali Albalak wyjaśnia:

To było badanie obserwacyjne i dlatego nie możemy wyjaśnić, dlaczego związki były bardziej widoczne u kobiet. Nasze badania sugerują, że poranna aktywność, a zwłaszcza późny poranek, może być najbardziej korzystna. Jest zbyt wcześnie na formalne porady dotyczące priorytetowego traktowania porannych ćwiczeń, ponieważ jest to dość nowy obszar badań. Mamy jednak nadzieję, że pewnego dnia będziemy mogli udoskonalić obecne zalecenia.