Odkrycie zmienia historię Włoch. 24 posągi skryte w mule ujawniły tajemnice Imperium Rzymskiego

Jak wyglądało zderzenie starożytnego ludu Etrusków z kulturą łacińską ponad 2000 lat temu? Początkowo sądzono, że Etruskowie zostali podbici w wyniku wojen przez Imperium Rzymskie. Najnowsze odkrycie z Toskanii prezentuje dowody na zupełnie inne relacje Etrusków i Rzymian. Czyżby jednak zetknięcie dwóch kultur zachodziło w pokojowej atmosferze?
Odkrycie zmienia historię Włoch. 24 posągi skryte w mule ujawniły tajemnice Imperium Rzymskiego

W mule znajdującym się na dnie starożytnych źródeł termalnych natrafiono na 24 posągi wykonane z brązu. Do odkrycia doszło w miejscowości San Casciano dei Bagni znajdującej się w Toskanii, około 100 kilometrów na północ od Rzymu – donosi Associated Press.

Czytaj też: W jego twarz wbito topór! Niezwykła rekonstrukcja 3D ujawniła, co się stało ze średniowiecznym rolnikiem

Rzeźby pochodzą sprzed 2000 lat, kiedy to obszar środkowych Włoch był zdominowany przez kulturę Etrusków – starożytny lud, który zamieszkiwał teren półwyspu Apenińskiego przed zdominowaniem go przez Rzymian i kulturę łacińską. Przyjmuje się, że Etruskowie zostali „wchłonięci” przez Imperium Rzymskie w okresie pomiędzy II w. p.n.e. a I w. n.e.

24 posągi zmieniają myślenie o relacjach między Etruskami i Rzymianami

Posągi zostały najpewniej złożone w źródłach termalnych jako wyraz podzięki lub sposób modlitwy do bóstw. Wśród figur znalazły się wykonane z brązy wizerunki Apolla i Higieji, greckich bogów zdrowia. Na posągach odkryto inskrypcje napisane w dwóch językach – etruskim i łacińskim. To właśnie ten detal zwrócił uwagę naukowców najbardziej.

Uznano bowiem, że skoro na przedmiotach kultu wykonywano napisy w dwóch językach, to znaczy, że zderzenie kultur Etrusków i Rzymian nie zachodziło na zasadzie dominacji jednej nad drugą, ale było to równomierne mieszanie się.

Przedstawiciele włoskiego ministerstwa kultury, którzy wypowiedzieli się na temat odkrycia, stwierdzili, że posągi z Toskanii są dowodem na „kulturową osmozę” Etrusków i Rzymian. Najpewniej sanktuarium przy źródłach w San Casciano było oazą spokoju w okresie politycznych i militarnych potyczek.

Czytaj też: Zanim zginęła jako ofiara, zjadła dziwnego kaktusa. Odkrycie ujawnia osobliwy zwyczaj z Peru

Posągi znaleziono wraz z 6000 brązowych, srebrnych i złotych monet. Woda wraz z namułem przykryły artefakty na długi czas, konserwując je do tego stopnia, że aż trudno uwierzyć, że znalezisko liczy 2000 lat. W tak dobrym stanie jest zachowane.