W jego twarz wbito topór! Niezwykła rekonstrukcja 3D ujawniła, co się stało ze średniowiecznym rolnikiem

Średniowieczne batalie potrafiły niekiedy być wyjątkowo brutalne. Przekonali się o tym badacze, którzy dokonali rekonstrukcji 3D twarzy jednego z gotlandzkich rolników, który walczył przeciwko duńskiej armii w bitwie o Visby w 1361 roku.
W jego twarz wbito topór! Niezwykła rekonstrukcja 3D ujawniła, co się stało ze średniowiecznym rolnikiem

Bitwa o Visby miała miejsce w 1361 roku na wyspie Gotlandii, która obecnie jest częścią Szwecji. W średniowieczu teren ten był zamieszkały przez ludność, która silnie była przywiązana do swojej ziemi i małej ojczyzny. Wojska duńskie, kiedy zaatakowały wyspę, musiały stawić czoła 1800 rolnikom żyjącym na Gotlandii.

Czytaj też: Zanim zginęła jako ofiara, zjadła dziwnego kaktusa. Odkrycie ujawnia osobliwy zwyczaj z Peru

Jak możemy się domyśleć, bitwę wygrała Dania, ponieważ była lepiej uzbrojona. Większość z walczących mieszkańców Gotlandii zostało potraktowanych bardzo brutalnie przez przeciwnika. Archeolodzy zrekonstruowali twarz jednego z wyspiarskich wojowników na podstawie szczątków znalezionych na polu bitwy. Rezultat prac został opublikowany w czasopiśmie naukowym.

Twarz z wbitym toporem. Oto jak walczono w średniowieczu

Autorem rekonstrukcji jest pochodzący z Brazylii Cicero Moraes, który specjalizuje się w grafice i projektowaniu 3D. Miał on nie lada wyzwania, ponieważ okazało się, że w twarz dzielnego rolnika został wbity… topór. Naukowcy stwierdzili to po analizie rozcięcia, jakie zlokalizowali na czaszce wojownika. Rozciągało się ono od lewej strony żuchwy aż po nos. Ponadto okazało się, że śmiałek miał w wyniku uderzenia miał wybite kilka zębów. Oczywiście tak silny, brutalny cios położył kres życiu człowieka.

Moraes stworzył kilka modeli 3D, które przedstawiają w różnym stopniu, jak mógł wyglądać średniowieczny mężczyzna. Jedna wizualizacja pokazuje rolnika w neutralnej pozie z zamkniętymi oczami, ale inna już ukazuje jego twarz ze wszystkimi detalami oraz nieprzyjemną raną szpecącą wygląd. Zdaniem twórcy, druga rekonstrukcja miała na celu podkreślenie najbardziej ludzkiego aspektu tego, co się stało.

Czytaj też: Dziecko było w piórach i futrze. Czyj grób znaleziono pod żwirową drogą za granicami Polski?

Rekonstrukcja twarzy średniowiecznego mężczyzny z wbitym toporem nie jest tylko kolejną ciekawostką ze świata nauki, ale także swoistym obrazem unaoczniającym brutalność wojny, zwłaszcza, kiedy siły pod obu stronach frontu są rozłożone nierówno. A tak właśnie było w 1361 roku na Gotlandii.