Zanim zginęła jako ofiara, zjadła dziwnego kaktusa. Odkrycie ujawnia osobliwy zwyczaj z Peru

Szczegółowe badania próbki włosa z głowy peruwiańskiego dziecka poświęconego jako ofiara ujawniły, że przed śmiercią spożyło ono konkretny gatunek kaktusa o właściwościach halucynogennych. Chociaż wydawało się, że o praktykach cywilizacji Nazca wiadomo już stosunkowo wiele, nadal odkrywamy kolejne osobliwe praktyki sprzed tysięcy lat.
źródło: Socha D. et al, 2022. https://doi.org/10.1016/j.jas.2022.105688

źródło: Socha D. et al, 2022. https://doi.org/10.1016/j.jas.2022.105688

Pod kierownictwem Dagmary Sochy, doktorantki z Ośrodka Badań Andyjskich Uniwersytetu Warszawskiego, były prowadzone badania na próbką włosa z dziecięcej głowy, która była odcięta po śmierci i przeznaczona na trofeum. Z wynikami prac możemy zapoznać się w Journal of Archaelogical Science.

Czytaj też: Neandertalczycy nie wyginęli na skutek walk? Naukowcy proponują inne wyjaśnienie

Tego typu wstrząsające szczątki są odnajdywane na wybrzeżu Peru w ramach wieloletniego programu wykopalisk Nazca, które obejmują obszary zamieszkane przez przedstawicieli tej kultury od 3500 r. p.n.e. do 476 r. n.e.

Nietypowy zwyczaj z kultury Nazca – przed rytualną śmiercią zażyć narkotyku

Głowa dziecka, z której zebrano próbki do badań, była jedną z 22, jakie znaleziono podczas wykopalisk. Nie jest znany wiek, ani płeć dziecka. Jednak dokładna analiza włosa zerwanego z czaszki ujawniła, że przed rytualną śmiercią dziecko zjadło kawałek kaktusa San Pedro (Echinopsis pachanoi), który wykazuje silne właściwości halucynogenne.

Jedna z głów, z której pobrano próbki / źródło: Socha D. et al, 2022. https://doi.org/10.1016/j.jas.2022.105688

Okazuje się, że praktyka podawania psychoaktywnych substancji przed śmiercią była bardziej powszechna w kulturze Nazca. Badania włosów z czterech innych głów oraz z 18 mumii dorosłych i dzieci wskazały, że wiele spośród z nich przed śmiercią zjadło coś powodującego efekt halucynacji i innego stanu świadomości.

Czytaj też: Miasto Majów ukryte w dżungli. Swego czasu było jednym z największych na kontynencie

Wśród spożywanych substancji były liście koki, wspomniany kaktus San Pedro, Banisteriopsis caapi będący głównym składnikiem ayahuasci – napoju halucynogennego z harmaliną, którą stosuje się w lekach antydepresyjnych.

Kiedy w kulturze Nazca było „modne” spożywanie narkotyków? Datuje się ten zwyczaj na okres od 100 r. p.n.e. do 450 r. n.e. Jak dodaje Dagmara Socha:

To było interesujące, kiedy dowiedzieliśmy się, jak wiele osób miało dostęp do tych roślin. Chcieliśmy również poznać szlak handlu niektórymi z tych starożytnych roślin. Na przykład, liście koki nie były uprawiane na południowym wybrzeżu Peru, więc musiały być tam sprowadzone albo z północnego Peru, albo z regionu Amazonii. Nasze badania pokazują ponadto, że rośliny te były niezwykle ważne dla różnych kultur ze względu na efekt medyczny lub wizjonerski. Zwłaszcza, że nie ma pisemnych zapisów z tego okresu, więc to, co wiemy o kulturze Nazca i innych, pochodzi z badań archeologicznych.