Posłuchaj Puszczy – strona już ruszyła i oferuje nam niezwykłe nagrania prosto z zakątków Puszczy Białowieskiej

Pod koniec ubiegłego roku dowiedzieliśmy się, że inicjatywa Huawei Tech4All wkracza do Puszczy Białowieskiej. Jej celem było uruchomienie monitoringu akustycznego, który pozwoliłby na monitorowanie bioróżnorodności w Puszczy Białowieskiej. Minął ponad rok i możemy już posłuchać efektów prac na specjalnej stronie internetowej PosluchajPuszczy.pl.
Fot. Arkadiusz Dziermański, Focus.pl

Fot. Arkadiusz Dziermański, Focus.pl

Huawei Tech4All w Puszczy Białowieskiej

Inicjatywa TECH4ALL Huawei to długofalowy program integracji cyfrowej, który ma na celu wykorzystanie możliwości Huawei w zakresie technologii, platform i umiejętności, do takiej współpracy z różnymi partnerami, która zapewni pełną inkluzywność cyfrowego świata. Składa się z 4 głównych filarów (edukacja, środowisko, zdrowie i rozwój) i posiada 3 pola rozwoju (technologie, aplikacje i umiejętności). W 2022 globalny program Huawei TECH4ALL znalazł odzwierciedlenie w polskiej Puszczy Białowieskiej. W ramach inicjatywy realizowanej we współpracy z Białowieskim Parkiem Narodowym i startupem Rainforest Connection (RFCx), powstał innowacyjny system monitoringu akustycznego, który pomaga badać lokalne gatunki zwierząt i chronić bioróżnorodność.

Inicjatywa Huawei Tech4All wspierana jest przez Rainforest Connection (RFCx) i opracowany przez nich bio-akustyczny monitoring Guardian. To właśnie ten sprzęt, w oparciu o platformę chińskiego giganta, pozwala na zbieranie sygnałów dźwiękowych z otoczenia i późniejszą jego analizę. Taki materiał dźwiękowy służy następnie do monitorowania bioróżnorodności w Białowieski Parku Narodowym. To szczególnie ważne, bo Puszcza ta jest jednym z ostatnich naturalnych lasów w Europie i jako siedlisko wielu tysięcy gatunków zwierząt i roślin musi być szczególnie chronione.

Zapowiadana przeszło rok temu inicjatywa nie tylko już działa, ale każdy z nas może posłuchać zebranych w ten sposób materiałów dźwiękowych. By nam to umożliwić, powstała specjalna strona internetowa Posłuchaj Puszczy.  Dla każdego coś się znajdzie – odgłosy ssaków, takich jak żubr czy wilk oraz mnóstwo ptasiego śpiewu dla zapalonych ornitologów.

Podobne projekty realizowane są w wielu innych krajach i pomagają nie tylko w monitorowaniu natury, choć to oczywiście jeden z nadrzędnych celów. Jeszcze podczas ubiegłorocznej konferencji prasowej zapowiedziano, że dzięki nagraniom będzie można oszacować liczebność stada wilków, określić gatunek rysia występujący na danym obszarze czy poznać gatunki dzięciołów po tym, jak uderzają dziobem w drzewo. Niestety ich celem jest również zapobieganie kłusownictwu (jak to ma zwłaszcza miejsce w Irlandii, gdzie zajmuje się ochroną waleni), niwelowanie negatywnego wpływu zanieczyszczenia hałasem, a w naszej Puszczy nielegalnej wycince drzew. Jest to więc z jednej strony istna skarbnica wiedzy, ale również system minitorowania ewentualnych nielegalnych działań człowieka.

Czytaj też: Widziałem z bliska badanie zwyczajów wielorybów u wybrzeży Irlandii. To ciekawa współpraca amerykańsko-chińska

My z kolei możemy dzięki temu cieszyć się odgłosami zwierząt, ptaków i samej Puszczy. To idealna muzyka do relaksu czy pomagająca w zaśnięciu.