Boisz się pożarów instalacji fotowoltaicznych? Nowa powłoka im zapobiega

Holenderska firma postanowiła wyjść naprzeciwko potrzebom konsumentów i opracowała powłokę, której zadaniem jest zwiększanie bezpieczeństwa instalacji fotowoltaicznych. Na jakiej zasadzie działa technologia AllShield BarrierSheet?
Boisz się pożarów instalacji fotowoltaicznych? Nowa powłoka im zapobiega

Inżynierowie z Niderlandów postawili na powłokę dachową, dzięki której moduły słoneczne mogą zdecydowanie zyskać na ognioodporności. Takowa może zostać zintegrowana z dopiero powstającym dachem, jak i umieszczona na tym istniejącym. Wszystko po to, by jak najbardziej zminimalizować ryzyko pojawienia się ognia wynikającego z eksploatacji fotowoltaiki.

Czytaj też: Chińczycy rozwiązali poważny problem fotowoltaiki: podatną na uszkodzenia warstwę

W przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni ten nowatorski materiał waży około 2,8 kilograma. BarrierSheet Blue cechuje się wysoką elastycznością pod względem możliwości montażu. Wynika to ze wspomnianego przystosowania do montażu zarówno na istniejących, jak i dopiero powstających budynkach. 

Przedstawiciele AllShield Coatings mówią o unikalnych właściwościach, które sprawiają, że ta technologia nadaje się nawet do pokrywania lekkich konstrukcji dachowych. Dzięki temu można na nich montować instalacje fotowoltaiczne bez martwienia się o zaprószenie ognia – bądź przeciążenie dachu w związku z zabezpieczaniem go przed pożarem. 

W obecnej formie taka powłoka zawiera wzmocnienie wykonane z włókna szklanego. Jego klasyfikacja ogniowa to A1, co stanowi najwyższą kategorię, obejmującą materiały niepalne. Po przeciwnej stronie barykady mamy natomiast wysoce palne materiałe zaliczane do kategorii F. Wymiary tej warstwy ochronnej wynoszą 950 mm x 2000 mm, a jej grubość opiewa na 2,4 mm. 

Powłoka BarrierSheet od holenderskiej firm AllShield Coatings zapewnia wysoki stopień ochrony przed ogniem. Montuje się ją pod instalacjami fotowoltaicznymi umieszczanymi na dachach

Ze względu na fakt, iż mówimy o ochronie zapewnianej przez pokrycie dachowe, holenderska powłoka cechuje się według jej twórców nieograniczoną żywotnością. Oczywiście to słowa nieco na wyrost, ale możemy sobie wyobrazić, że zabezpieczenie przed czynnikami pogodowymi może zapewniać na tyle długą wytrzymałość, by nie trzeba było co kilka lat dokonywać wymiany. 

Czytaj też: Oto perowskitowy moduł solarny gotowy na wszelkie ewentualności. Powstaje bez udziału człowieka

Papier przyjmie wiele, dlatego należy zwrócić uwagę na testy tej technologii w rzeczywistych warunkach. Te, jak się okazuje, wykazały ogromną skuteczność BarrierSheet w zapobieganiu rozprzestrzenianiu ognia. Działo się tak nawet wtedy, gdy dochodziło do prób bezpośredniego podpalenia powłoki. Poza ochroną dachu, zastosowany materiał zabezpiecza warstwę izolacyjną, która w obliczu pożaru mogłaby sprawić masę problemów właścicielowi instalacji fotowoltaicznej.