Powrót do szkoły: jak wprowadzić nawyk mycia zębów u młodych uczniów?

Rozpoczęcie szkoły to ważne wydarzenie dla każdego dziecka. Warto wykorzystać ten dzień do przypomnienia młodym uczniom, że częścią ich codziennego przygotowania do lekcji powinno być poranne i wieczorne umycie zębów. Zwłaszcza, że aż 89,4% siedmiolatków w naszym kraju cierpi na próchnicę, a wyrobiony w dzieciństwie zwyczaj odpowiedniego dbania o higienę jamy ustnej, pozytywnie wpłynie na kondycję ich zębów w przyszłości.

Powszechnie wiadomo, że za wyrobienie odpowiednich nawyków u dzieci odpowiedzialni są rodzice. Niestety, gdy dziecko wkracza w wiek szkolny, wielu z nich zaczyna polegać w tym zakresie na szkole. Tymczasem warto pamiętać, że chociaż dzieci często spędzają w szkole większość swojego czasu, nauczyciele nie są w stanie poświęcić każdemu z nich tak wiele uwagi, jak mama i tata. Zwłaszcza, gdy kwestia dotyczy tak ważnego, a jednocześnie delikatnego tematu, jak higiena jamy ustnej. Jak więc sprawić, aby mycie zębów nie stanowiło dla dziecka przykrego obowiązku, ale stało się pretekstem do doskonałej zabawy?

 

1. Spraw, aby mycie zębów stało się waszym wspólnym rytuałem

 

Sześcio i siedmiolatki cechują się mocnym związkiem emocjonalnym z rodzicami. Warto wykorzystać ten okres, czyniąc z mycia zębów pretekst do wspólnego spędzenia czasu. Pomóc w tym może np. zakup podobnych szczoteczek dla wszystkich członków rodziny. Dzięki temu dziecko odniesie wrażenie, że – podobnie jak rozpoczęcie szkoły – wspólne mycie zębów z rodzicem stanowi zaproszenie do „świata dorosłych”. Obecni na rynku producenci często mają w swojej ofercie szczoteczki skierowane do całych rodzin, w tym zarówno kobiet i mężczyzn, jak i dzieci w każdym wieku.

 

2. Pozwól dziecku samemu wybrać szczoteczkę

 

Dzieci uwielbiają posiadać coś na własność, zwłaszcza, gdy same mogą dokonać wyboru zakupionego specjalnie dla nich przedmiotu. Podobne uczucie będzie im towarzyszyć również, gdy podczas zakupów, pozwolimy im samodzielnie wybrać szczoteczkę do zębów. Ponadto, na niektórych szczoteczkach obecne są wizerunki znanych postaci z bajek, dzięki czemu dziecko będzie mogło również skojarzyć mycie zębów z przebywaniem ze swoim ulubionym bohaterem. Pamiętajmy jednak, że aby prawidłowo zadbać o zdrowie zębów malucha, wybrana przez niego szczoteczka powinna spełniać odpowiednie wymogi. Dentyści dla dzieci polecają zwłaszcza szczoteczki elektryczne z okrągłą główką. Wykonują one ruchy oscylacyjno-pulsujące, pozwalające na dokładne usunięcie płytki nazębnej oraz posiadają supermiękkie włókna, odpowiednie dla delikatnych dziąseł najmłodszych. Ponadto ich kształt dostosowany jest do małej dłoni dziecka, dzięki czemu odpowiednie czyszczenie jest o wiele łatwiejsze niż w przypadku czyszczenia szczoteczką manualną. Wybierając szczoteczkę nie można zapomnieć także o paście, która także powinna być odpowiednio dostosowana do wieku naszego malucha. Dla dzieci w wieku szkolnym najlepsza jest pasta dedykowana pierwszym zębom trwałym, którą z łatwością można dostać w popularnych drogeriach i rozpoznać po oznakowanej etykiecie „+6”.  

 

3. Edukacja poprzez zabawę

 

Nowoczesne szczoteczki elektryczne oferują wiele technologicznych rozwiązań, również tych skierowanych do dzieci. Te oferowane przez markę Oral-B umożliwiają np. połączenie ich ze specjalną aplikacją Disney MagicTimer, która prezentuje dzieciom ich ulubione postacie z filmów Disneya. Dzięki temu, w trakcie mycia zębów, dziecko może stopiowo odsłaniać ukryty obrazek z wizerunkiem bohatera, a im dłuższe jest jego szczotkowanie, tym obraz jest lepiej widoczny. Dodatkowo, dzieci w miarę zwiększania częstotliwości szczotkowania, mogą zdobywać specjalne odznaki i nagrody, wyrabiając w sobie nawyk 2-minutowego mycia zębów.

 

4. Uczyń z wizyty u dentysty ekscytującą przygodę

 

Chociaż najlepszą profilaktyką dbania o zdrowie zębów, jest ich regularne i odpowiednie czyszczenie, niezbędne są również systematyczne wizyty u dentysty. Niestety, wiele dzieci kojarzy ten czas z niezbyt komfortowym uczuciem oraz widokiem wielu nieprzyjemnie wyglądających narzędzi. Dlatego też ważne jest, aby wizyta u stomatologa kojarzyła się im również z czymś przyjemnym, jak np. wspólne wyjście do kina, czy inną formą preferowanej przez niego rozrywki. Podekscytowanie czasem spędzonym wspólnie na czymś miłym, na pewno zmniejszy dyskomfort dziecka związany z wizytą u stomatologa oraz dodatkowo wpłynie pozytywnie na jego wieź z rodzicami.

Pamiętajmy, że utracony z powodu braku prawidłowej higieny jamy ustnej ząb mleczny może powodować kłopoty z wyrzynaniem się zębów stałych, wady zgryzu, czy problemy z prawidłową wymową. Dlatego tak ważne jest przykładanie odpowiedniej uwagi do profilaktyki i edukacji stomatologicznej od najmłodszych lat. Wiek szkolny, w którym dziecko staje się pomału świadomą i indywidualną osobą jest do tego najodpowiedniejszą okazją.