Powstanie Warszawskie po 70 latach

Okrągła 70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego będzie obchodzona wyjątkowo uroczyście. Pierwsze wydarzenia z nią związane zaplanowano na 23 lipca. Obchody potrwają do października.

„Oto dziś dzień krwi i chwały, Oby dniem wskrzeszenia był!(…) Powstań Polsko, skrusz kajdany, dziś Twój tryumf albo zgon!”. Słowa „Warszawianki”, słynnej pieśni Powstania Listopadowego z 1831 r., popłyną z ust tysięcy warszawiaków zgromadzonych wieczorem 1 sierpnia na Placu Piłsudskiego podczas flash-mobu „Warszawiacy śpiewają (nie) zakazane piosenki”. Będzie też „Pałacyk Michla”, wojenny hymn harcerskiego Batalionu Parasol czy „Hej chłopcy, bagnet na broń!”.

Wspólne śpiewanie piosenek powstańczych to jeden z najweselszych elementów obchodów 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w ramach których zaplanowano kilkadziesiąt imprez, wystaw, wykładów i koncertów. 

Obchody 1 MG 4850, Kalendarium 2014

Fot.: Materiały MPW

Okrągła rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego będzie obchodzona wyjątkowo uroczyście. Już 23 lipca w Sali pod Liberatorem Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się wernisaż wystawy „Ślady. Rzecz o pamięci”, na której będzie można obejrzeć pamiątki z Powstania Warszawskiego.

Dzień później, 24 lipca 2014 odbędzie się wernisaż nowej wystawy w warszawskim Fotoplastykonie – „Miasto zapisane w kadrze”. Jej uczestnicy będą mogli oglądać stereoskopowe kadry stolicy z Powstania.

Dowiedz się więcej o Powstaniu Warszawskim

Od 28 lipca 2014 w Alejach Ujazdowskich będzie można oglądać zdjęcia „Powstańcy 1944/70/2014”. W ramach swojego projektu fotograf Wojciech Wieteska z grupą współpracowników wykonali portrety 856 uczestników Powstania, którzy wzięli udział w zeszłorocznych obchodach rocznicy zrywu. Dzień później prezydenci Polski i Niemiec – Bronisław Komorowski i Joachim Gauck – otworzą wielką wystawę „Powstanie Warszawskie 1944” w Berlinie.

Uroczystości z udziałem Powstańców rozpoczną się 30 lipca. Rano w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego spotkają się z nimi prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz – Waltz i prezydent Polski Bronisław Komorowski, który nada im odznaczenia państwowe. Na obchody zaproszeni zostali wszyscy żyjący uczestnicy Powstania Warszawskiego.

Większość z ponad 3400 osób po wojnie zostało lub osiedliło się w stolicy, ale wielu wybrało inne kierunki. 400 powstańców przybędzie tego dnia z najodleglejszych zakątków globu – Brazylii, Argentyny, Australii, Nowej Zelandii, Szwecji, Szwajcarii, Rosji, Izraela czy Gwatemalii. Ze Stanów Zjednoczonych przyjedzie m.in. Bolesław Biega, żołnierz batalionu „Kiliński”, a z Wielkiej Brytanii pilot Larry Toft, który w 1944 r. przyleciał z pomocą dla powstańców.

Najważniejszego dnia obchodów, 1 sierpnia o godz. 17 w Warszawie zabrzmią syreny i dzwony kościelne, a ruch w całym mieście ustanie. Warszawiacy na minutę zastygną w bezruchu w hołdzie Powstańcom.

Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przy pomniku Gloria Victis hołd poległym złożą ich towarzysze broni. Udział w uroczystości wezmą najważniejsze osoby w państwie i goście z zagranicy. O godz. 21 na usypanym z gruzów miasta Kopcu Powstania Warszawskiego na Czerniakowie zapłonie ognisko, które będzie płonąć 63 dni – tyle, ile trwało Powstanie. Uroczyście będzie przez całą noc. O północy w Muzeum Powstania Warszawskiego Krystyna Janda wystawi spektakl oparty na słynnym „Pamiętniku z Powstania Warszawskiego” Mirona Białoszewskiego do muzyki Jerzego Satanowskiego.

Pełna lista uroczystości rocznicowych dostępna jest na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego: http://www.1944.pl/