Pozaziemska woda w meteorycie. Jak można wykorzystać to odkrycie?

Ekspertyzy meteorytu z Winchombe wykazały, że zawiera on wodę o pozaziemskim pochodzeniu. Naukowcy mają pomysł na wykorzystanie tego typu informacji.
Pozaziemska woda w meteorycie. Jak można wykorzystać to odkrycie?

Miałyby one bowiem pomóc w wyjaśnianiu, jak powstały oceany na Ziemi. Meteoryt z Winchcombe został znaleziony na podjeździe w mieście Gloucestershire w lutym ubiegłego roku. Jak wyjaśnia Ashley King z Muzeum Historii Naturalnej, 12 procent badanej próbki składa się z wody. Jej skład okazuje się bardzo podobny do składu wody wypełniającej ziemskie oceany.

Czytaj też: Jeśli życie na Marsie istnieje, to znaleziono na to najlepsze dotychczas dowody

Istotny w przypadku tej historii jest fakt, że ważącą około pół kilograma kosmiczna skała została zebrana w ciągu około 12 godzin od uderzenia. Dzięki temu próbki nie zostały zanieczyszczone przez ziemskie substancje, co wpłynęłoby na wyniki analiz.

Za sprawą prowadzonych badań naukowcy będą w stanie lepiej zrozumieć, w jakich okolicznościach na Ziemi pojawiła się woda, która w pewnym momencie utworzyła jeziora, rzeki, morza i oceany. W gronie “podejrzanych” zazwyczaj wymienia się komety i planetoidy, czyli składające się z lodu obiekty, które miałyby dostarczyć wodę za sprawą uderzeń sprzed miliardów lat.

Meteoryt z Winchombe zawiera wodę, której skład jej podobny do ziemskiej

King dodaje, że skład wody w meteorycie z Winchcombe jest znacznie lepiej dopasowany do ziemskiego, co pozwala sądzić, że planetoidy klasy C, czyli bogate w węgiel bądź jego związki, mogły być głównym źródłem wody na naszej planecie. O ile jednak tego typu hipotezy były przez długi czas niepoparte dowodami, tak obecnie jest ich coraz więcej. Tym bardziej, iż kosmiczna skała, o której mowa, niemal na pewno nie została zanieczyszczona.

Czytaj też: Widzieli jasny obiekt przelatujący na niebie. Już wiemy, czym było zjawisko nad Wielką Brytanią

Jej pochodzenie sięga okresu sprzed około 4,6 miliarda lat, a zanim trafiła na Ziemię minęło około 300 000 lat. Jest to również pierwszy z tzw. chondrytów węglistych znalezionych na terenie Wielkiej Brytanii. Mimo efektownego przelotu przez ziemską atmosferę, co przełożyło się na utratę części masy, obiekt ten był pierwotnie na tyle duży, że zdołał przetrwać aż do kontaktu z powierzchnią. Przelot nad Gloucestershire nastąpił 28 lutego 2021 roku o godzinie 21:54.