Kiedyś mądry człowiek powiedział: „Uważaj na swoje myśli, bo sta­ją się słowami. Uważaj na swoje słowa, stają się czynami. Uważaj na swoje czyny, stają się nawykami. Uważaj na swoje nawy­ki, stają się charakterem. Uważaj na swój charakter, on staje się twoim losem”.

Lo­sem psychologia osiągnięć zajmuje się mniej, ale słowa są dla niej szczególnie istotne, bo to, jak mówimy do siebie i in­nych, wpływa na jakość naszej komu­nikacji. Dlatego dziś będzie o słowach, a konkretniej o tych, które motywują.

 

Operatory modalne

To wyrazy (najczęściej czasowniki), którymi opisujemy naszą motywację do działania. Choć wielu z nich używamy często, zwykle nie uświadamiamy so­bie, że są one związane z wzorcami po­stępowania, z których korzystamy przy podejmowaniu decyzji. Wtedy automa­tycznie zarządzają tym, co jemy, gdzie i jaki uprawiamy sport, z kim wchodzimy w związek i jaką pracę wybieramy. Warto je poznać.

Zrób eksperyment

Przeczytaj ten artykuł, robiąc cały czas jedno ćwiczenie. Pomyśl o jakimś celu (nazwiemy go C), który masz zapla­nowany, ale jeszcze go nie osiągnąłeś. To może być coś prozaicznego, typu wybór restauracji na wieczór, albo poważniejsze­go, np. wyjazd na wakacje czy zakup samochodu. Miej ten cel w głowie i po kolei testuj na nim różne operatory modalne.