Chcesz zrobić coś dla innych?  To właśnie od poznania siebie powinieneś zacząć – radzi Anna Książek, psycholożka, trenerka i podróżniczka, autorka projektu „How to (ex)change the World”., która dwa lata temu ruszyła w podróż dookoła świata. W czasie podróży szukała światozmieniaczy, opisywała ich działalność, szerzyła ich idee, pomagała im oraz prowadziła kursy dla tych, którzy chcą światozmieniaczami zostać.

 

Oto ćwiczenia, które przygotowała Książek i które pomogą Ci określić swoje marzenia i wartości:

 

Ćwiczenie 1. Zrób mapę marzeń

1. Przygotuj bardzo duży arkusz papieru i stertę czasopism, które zwykle czytasz.

2.Zacznij powoli przeglądać gazety i jeśli jakaś ilustracja czy zdjęcie (ale nie słowo lub zdanie) przyciągną twoją uwagę, wytnij je i połóż obok siebie. Daj sobie czas, nawet godzinę. Uwaga! To ważne, by dać się ponieść obrazom, niczego wcześniej nie zakładać, nie zastanawiać się nad tym, jakie mamy marzenia i potem nie dopasowywać do nich fotografii.

3.Weź wybrane kawałki gazet i poprzyklejaj je na papierze w dowolnych miejscach. Jeśli robiąc ten collage, zmienisz zdanie i stwierdzisz, że jakiegoś obrazka nie chcesz mieć na swojej mapie, nie umieszczaj go.

4. Powieś mapę marzeń w widocznym miejscu. Często, kiedy ktoś nas pyta, o czym marzymy, to albo nie umiemy odpowiedzieć, albo udzielamy bardzo racjonalnej odpowiedzi, nie zawsze zgodnej z tym, czego naprawdę pragniemy. To ćwiczenie pozwala uświadomić sobie, co rzeczywiście jest dla nas ważne. A bez tej wiedzy nie da się skutecznie pomagać innym - mówi Anna Książek i zachęca, by co jakiś czas robić nową mapę marzeń.