Pranie w szklance wody

Brytyjscy naukowcy z Uniwersytetu Leeds skonstruowali pralkę, która zużywa zaledwie jedną szklankę wody oraz o wiele mniej energii, niż tradycyjne pralki. Chemicy zapewniają, że włożona do pralki brudna bielizna zostanie doskonale uprana, a opracowana przez nich technologia pozwoli zaoszczędzić biliony litrów wody.

Sekret nowoczesnej pralki polega na wynalezionej przez profesora Stephena Burkinshawa technologii Xeros. Podczas prania wykorzystywane są tysiące plastikowych granulek, z których każda ma średnicę około 5 mm. Za każdym razem do pralki wkładane jest 20 kg takich granulek, a oprócz tego wlewa się niewielką szklankę wody ze środkiem piorącym. W czasie prania woda ulega podgrzaniu, brud się rozpuszcza i jest pochłaniany przez granulki, które są usuwane z pralki pod koniec prania. Plastikowe granulki, spełniające rolę proszku do prania, są wielokrotnego użytku. Można je wykorzystać około 100 razy, w przeciętnym gospodarstwie domowym wystarczą więc przynajmniej na pół roku. „Testy próbne wykazały, że w procesie prania likwidowane są wszystkie rodzaje standardowych plam, na przykład z kawy czy szminki” – twierdzi Burkinshaw w informacji prasowej uniwersytetu. Nowoczesna pralka zużywa również o wiele mniej energii, niż pralka tradycyjna. Jest to związane przede wszystkim z faktem, że ogrzać wystarczy zaledwie jedną szklankę wody, a wypranych ubrań nie trzeba suszyć, gdyż wystarcza wirowanie.
Jeżeli pralka podczas każdego prania będzie zużywać zaledwie 2% wody i prądu, które zużywają nasze dzisiejsze pralki, to w ciągu roku zaoszczędzi się kilka miliardów litrów wody i ogromną ilość energii elektrycznej.
Zgodnie z danymi brytyjskiej organizacji pozarządowej Waterwise ilość wody zużywanej podczas prania odzieży wzrosła w Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich 15 lat o 23%. Brytyjczycy jeszcze w roku 1990 robili pranie trzy razy na tydzień, dzisiaj w gospodarstwach brytyjskich pralka pierze już 4 razy w tygodniu. Codziennie przeciętna statystyczna rodzina zużywa na pranie około 21 litrów wody (13% dziennego zużycia). Jeden cykl prania w pralce klasycznej wymaga minimum 40 litrów wody.  Dr Rob Rule, dyrektor Xeros, mówi:” To jedna z najbardziej zaskakujących i godnych uwagi technologii, z jakimi się spotkałem ostatnimi czasy. Xeros może zaoszczędzić biliony litrów wody w ciągu roku. Uważamy, że jest to prawdziwa rewolucja na globalnym rynku pralek.”
Firma IP Group zainwestowała w doskonalenie technologii Xeros 500 tysięcy funtów. Być może już niedługo pralki nowej generacji pojawią się na rynku sprzętu AGD. Tymczasem naukowcy muszą jeszcze rozwiązać kilka kluczowych kwestii: w jaki sposób będą przetwarzane zużyte granulki i jak będą one oddzielane od wypranych ubrań? JSL
źródło: www.leeds.ac.uk