Prehistoryczna konstrukcja ukryta pod jeziorem. Przebija Stonehenge, choć leży na zupełnie innym kontynencie 

O megalitach pokroju Stonehenge mówi się od lat, choć archeolodzy wciąż nie mają pewności co do pełnego przeznaczenia tej budowli. Jakby zagadek było mało, to właśnie pojawiła się kolejna, odkryta pod jeziorem Michigan.
Prehistoryczna konstrukcja ukryta pod jeziorem. Przebija Stonehenge, choć leży na zupełnie innym kontynencie 

Wchodzi ono w skład słynnych Wielkich Jezior Ameryki Północnej i jest trzecim co do wielkości w tym gronie. W części zwanej Grand Traverse Bay naukowcy natknęli się na prehistoryczną budowlę, która przywodzi na myśl angielskie Stonehenge. Do tej pory wody jeziora wzbudzały zainteresowanie przede wszystkim za sprawą spoczywających w nich wraków. Michigan od wieków stanowi bowiem ważny szlak komunikacyjny i handlowy, przy czym ta druga kategoria była szczególnie aktualna w XIX i XX wieku. 

Czytaj też: Czy tak zrodziły się opowieści na temat Atlantydy? Fragment świątyni Zeusa znaleziony głęboko pod wodą

O ile jednak wraki statków można uznać za niespecjalnie zaskakujące znaleziska w przypadku tak gigantycznego zbiornika, o tyle budowle znajdujące się głęboko pod powierzchnią wzbudzają znacznie większe zainteresowanie. Badając pozostałości statków, naukowcy zaangażowani w te działania w pewnym momencie natknęli się na skałę z prehistoryczną rzeźbą mastodonta oraz zbiór kamieni ułożonych na wzór przypominający Stonehenge.

Ta ostatnia megalityczna budowla zaczęła powstawać około 5000 lat temu. Archeolodzy nie wypracowali jeszcze jednego wyjaśnienia dotyczącego przeznaczenia Stonehenge, choć często pojawiają się nawiązania do jakiejś formy kalendarza słonecznego. W tym przypadku moglibyśmy powiedzieć o “Stonehenge na sterydach”, gdyż struktury spod jeziora Michigan są niemal dwukrotnie starsze. 

Prehistoryczna konstrukcja znaleziona w wodach jeziora Michigan jest niemal dwukrotnie starsza od angielskiego Stonehenge

Wstępne szacunki wskazują bowiem na datowanie sięgające nawet 9000 lat wstecz. Okres ten przypadał na około 2000 lat po zakończeniu epoki lodowcowej. Jezioro było wtedy wyschnięte i dopiero po czasie pojawiła się tam woda tworząca Grand Traverse Bay. Z drugiej strony, Mark Holley z Northwestern Michigan University, który przewodził zespołowi badawczemu, nieco tłumi optymizm. Jak zauważa, stanowisko – choć starsze od Stonehenge – jest od niego zauważalnie mniejsze jeśli chodzi o rozmiar skał. 

Obszar Wielkich Jezior okazuje się istną skarbnicą wiedzy na temat dawnych mieszkańców tego regionu. Na przykład w wodach jeziora Huron niedawno odkryto podobne struktury. Naukowcy wysunęli nawet teorię na temat ich potencjalnego przeznaczenia. Jak sądzą, kamienne budowle mogły służyć w polowaniach, tworząc korytarze, którymi przemieszczały się karibu. 

Czytaj też: Starożytny tekst wreszcie odczytany! Nie stoi za tym człowiek

Konstrukcja ta została zbudowana z wapiennych bloków ustawionych w formie korytarza złożonego z dwóch równoległych linii. Te prowadzą do ślepej uliczki, co pozwala sądzić, że budowniczowie dążyli do zapędzania zwierzyny łownej, by później ją zabić. W tym przypadku, podobnie jak w odniesieniu do struktur z jeziora Michigan, także mowa o datowaniu sięgającym około 9000 lat wstecz.