Odwrócili proces starzenia mięśni. To kolejny krok w stronę długowieczności

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Nowy Jork w Buffalo byli w stanie doprowadzić do odwrócenia procesu starzenia się komórek mięśniowych. Dalsze postępy w tej sprawie mogłyby doprowadzić do ludzkiej długowieczności.
Odwrócili proces starzenia mięśni. To kolejny krok w stronę długowieczności

Jak do tej pory badacze skupiali się na powrocie komórki do stanu przypominającego komórki macierzyste. Dochodziło wtedy do resetu komórki do etapu, na którym doszło do jej utworzenia. W przypadku nowej metody, zaproponowanej przez autorów badania, postanowiono obrać nieco inne podejście.

Czytaj też: Niechęć do części jedzenia ludzie mają we krwi. Wykazujemy ją już w łonie matki

Starzenie komórkowe ma miejsce, gdy komórki osiągają punkt, w którym nie są w stanie się naprawiać ani dzielić. Materiał genetyczny w komórce staje się niestabilny, co prowadzi do jej degeneracji. Z czasem cały organizm przestaje regenerować komórki, lecz z nowych badań wynika, że zjawisko to nie musi być tak poważne, jak mogłoby się wydawać.

Mioblasty, czyli komórki będące bezpośrednimi prekursorami komórek mięśniowych, zawierają białko znane jako NANOG. Poprzez nadekspresję tego białka naukowcy byli w stanie odwrócić związaną z wiekiem degenerację komórek i zwiększyć ich zdolność do autoregeneracji. Członkowie zespołu doszli do wniosku, że mięśnie szkieletowe są w stanie prowadzić szeroko zakrojoną regenerację. Mięśnie te odpowiadają za wykonywanie ruchów szkieletowych i regulują metabolizm.

Za sprawą proliferacji włókien mięśniowych zachodzącej w tkance mięśniowej postępuje między innymi proces regeneracji. Komórki prekursorowe odgrywają w tym przypadku istotną rolę, przyczyniając się do regeneracyjnego wzrostu uszkodzonych włókien mięśniowych.

Czytaj też: Twoje poczucie rytmu nie jest kwestią przypadku. Już wiemy, dlaczego niektórzy je mają

Z badań, o których mowa, można wywnioskować, że białko w komórkach prekursorowych, czyli wspomniane już NANOG – o ile dojdzie do nadekspresji – doprowadzi do zwiększenia liczby i zdolności regeneracyjnych włókien mięśniowych. Jednym z napotkanych problemów okazało się to, że proliferacja NANOG nie zachodziła w nieskończoność. Nadekspresja ustawała po około 20-25 dniach, dlatego konieczne będą dalsze badania, które mogłyby wydłużyć ten okres.