Program Dobry Start 2025 – wnioski można składać od 1 lipca

Z początkiem lipca rusza kolejna edycja programu “Dobry Start”, który od lat wspiera polskie rodziny w przygotowaniach do nowego roku szkolnego. Znane również jako “300+”, to jednorazowe świadczenie ma na celu ulżenie rodzicom w zakupie niezbędnych artykułów szkolnych. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) już od jutra zacznie przyjmować wnioski, więc warto wiedzieć, jak takowy złożyć.
Program Dobry Start 2025 – wnioski można składać od 1 lipca

Komu Przysługuje Świadczenie “Dobry Start”?

Zacznijmy najpierw od tego, komu przysługuje takie świadczenie. Program “Dobry Start” to 300 złotych na wyprawkę szkolną dla każdego ucznia, niezależnie od dochodu rodziny. Świadczenie przysługuje na dzieci uczące się w szkole w wieku:

  • od 7 do 20 lat
  • do 24. roku życia w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami uczących się w szkole.

Wiek dziecka jest liczony rocznikowo. Ważne jest, aby pamiętać, że świadczenie nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola lub tzw. “zerówki”, ani na studentów.

O dofinansowanie mogą ubiegać się:

  • Rodzice lub opiekunowie prawni dziecka.
  • Jeden z rodziców, jeśli dziecko nie mieszka z obojgiem.
  • Oboje rodzice, w przypadku opieki naprzemiennej (wtedy każdy z nich otrzyma po 150 zł).
  • Opiekunowie faktyczni (osoby, które faktycznie opiekują się dzieckiem, np. dziadkowie).
  • Osoby zajmujące się wychowaniem dzieci w pieczy zastępczej.
  • Pełnoletni uczniowie, którzy nie są na utrzymaniu rodziców, a także osoby usamodzielnione, które opuściły pieczę zastępczą.

Czytaj też: Ministerstwo Zdrowia zmienia zasady żywienia. Posiłek w szpitalu będzie zdrowy i smaczny

Jak i kiedy złożyć wniosek?

ZUS przypomina, że wnioski o świadczenie “Dobry Start” można składać wyłącznie drogą elektroniczną. Masz do wyboru cztery wygodne platformy:

  • Portal PUE ZUS lub aplikacja mobilna mZUS.
  • Portal informacyjno-usługowy Emp@tia (empatia.mpips.gov.pl).
  • Systemy bankowości elektronicznej.

Jak wspomniałam, wnioski można składać już od 1 lipca, natomiast termin ostateczny upływa z końcem listopada. Aby zagwarantować wypłatę świadczenia najpóźniej do 30 września, wniosek musi zostać złożony w lipcu lub sierpniu. Jeśli złożysz go we wrześniu, październiku lub listopadzie, wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od daty złożenia. We wniosku musimy podać numer rachunku bankowego, adres e-mail, numer telefonu oraz dane dziecka i szkoły, do której uczęszcza lub będzie uczęszczać. Informacja o przyznaniu świadczenia będzie dostępna w skrzynce odbiorczej na profilu PUE ZUS. Warto dodać, że świadczenie “Dobry Start” jest zwolnione z opodatkowania i nie podlega egzekucji komorniczej.

Czytaj też: Media społecznościowe na cenzurowanym. Nowy wymóg wizowy USA budzi kontrowersje

ZUS wprowadził też bardzo ważną zmianę w procesie weryfikacji tego świadczenia od roku szkolnego 2025/2026 będzie sprawdzane, czy dziecko widnieje w Systemie Informacji Oświatowej (SIO). Jeśli więc status ucznia nie zostanie potwierdzony w SIO, świadczenie zostanie wstrzymane aż do czasu wyjaśnienia sprawy. Dotyczy to na przykład dzieci ukraińskich uchodźców, uczęszczające zdalnie na lekcje prowadzone w szkołach w Ukrainie.