Programowanie jest modne!

Programowanie, tworzenie stron czy aplikacji wcale nie jest takie trudne, jak większości z nas może się wydawać. Przekonują do tego twórcy Europejskiego Tygodnia Kodowania.

Projekt powstał wśród pracowników Komisji Europejskiej i wspierany jest przez takie firmy jak Microsoft, Google czy Facebook. Code Week to inicjatywa mająca na celu promowanie nauki programowania poprzez programistyczne eventy dla różnych grup wiekowych w całej Europie. Druga edycja odbędzie się w dniach 11-17 października.

Kto za tym stoi?

Na pomysł promowania edukacji programistycznej wpadła grupa młodych doradców wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Neelie Kroes. Idea została poparta przez takie inicjatywy jak DojoGirls, która promuje naukę programowania w języku Python, Rails Girls – organizująca na całym świecie warsztaty z programowania w Ruby on Rails, a także duże firmy informatyczne i technologiczne jak wymienione już Microsoft, Google i Facebook. M.in. ze względu na poparcie takich gigantów, inicjatywa, jaką jest Europejski Tydzień Programowania, coraz bardziej zyskuje na popularności, a lista eventów w całej Europie liczy już ponad 800 wydarzeń. 

Dlaczego właśnie programowanie?

Twórcy Code Week zwrócili uwagę, że żyjemy w cyfrowym świecie i potrzebne są nam odpowiednie umiejętności, aby móc w tym świecie sprawnie funkcjonować. Dlatego właśnie postawili na promocję nauki programowania, która szczególnie młodszemu pokoleniu pozwoli zdobyć kompetencje w przyszłości niezbędne do znalezienia pracy. Jednym z celów europejskiej inicjatywy jest zwiększenie atrakcyjności ścieżki kariery w branży IT, która intensywnie się rozwija, ale jednocześnie cierpi na brak kadry.  Poza tym programistyczne umiejętności pozwolą nam nie tylko dzielić się treściami, ale także je tworzyć. Warto zapamiętać, że programowanie to nie tylko pisanie kodu, ale również możliwość kreacji i realizacji własnych pomysłów.

Kodowanie nad Wisłą

Wśród polskich wydarzeń organizowanych w czasie Europejskiego Tygodnia Kodowania można znaleźć warsztaty i szkolenia dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Wiele z nich to zajęcia w szkołach podstawowych z programowania w języku Scratch. Dzięki temu dzieciaki w łatwy sposób mogą zacząć przyswajać zasady tworzenia programów i stworzyć swoje pierwsze aplikacje. Odbędą się także szkolenia dla nauczycieli oraz szczecińska edycja Rails Girls dla nastolatków. W Code Week zaangażowali się również m.in. członkowie Centrum Edukacji Obywatelskiej, twórcy projektu eSenior, czyli Warszawa przyjazna Wiekowi 2.0, EduPark Centrum Edukacji dla Dzieci i Młodzieży w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym oraz szkoła programowania Coder’s Lab, która na kursie HTML i CSS udostępniła bezpłatne miejsca dla przedstawicieli organizacji pozarządowych.

Dzięki zróżnicowaniu tematyki oraz kategorii wiekowych każdy, kto chciałby sprawdzić, czy kodowanie jest dla niego, z łatwością znajdzie odpowiednie dla siebie warsztaty. Udział w zajęciach organizowanych w ramach Code Week jest bezpłatny.

O Coder’s Lab

Coder`s Lab to pierwsza w Polsce Szkoła Programowania, która opiera się na nowoczesnych kursach typu bootcamp. Prowadzi kursy, po których fani IT zostają Junior Programistami Ruby on Rails (stacjonarne i weekendowe), krótkie szkolenia HTML i CSS oraz „Jak efektywnie współpracować z programistami?” dla osób pracujących w branży IT. Niebawem uruchomi kursy WordPress, Python, iOS i Android. 

Więcej informacji na stronie www.coderslab.pl


Czytaj więcej: