Tak wygląda nowa superbroń Wielkiej Brytanii – zasięg ponad 500 km zaskoczył wszystkich

Brytyjskie wojsko ujawniło ambitne plany rozwoju nowej broni uderzeniowej dalekiego zasięgu. W ramach projektu Brakestop mają zostać opracowane drony rakietowe inspirowane ukraińskimi pociskami Paljanica.
Pociski – zdjęcie poglądowe /Fot. Pixabay

Pociski – zdjęcie poglądowe /Fot. Pixabay

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii wydało 25 września 2024 r. zawiadomienie dla przemysłu, w którym przedstawiono wymagania nowego systemu broni dalekiego zasięgu. W ramach projektu Brakestop ma zostać opracowany “jednokierunkowy efektor wystrzeliwany z mobilnej platformy naziemnej”, którego koszt jednostkowy nie może przekroczyć 400 tys. funtów. Produkcja musi być skalowalna, aby spełnić wymagania operacyjne przy minimum 20 jednostkach miesięcznie.

Czytaj też: Czy to koniec ery dronów? Nowa superbroń USA w akcji!

Przewiduje się, że nowy efektor (który można określać mianem pocisku lub drona rakietowego) będzie miał zasięg ponad 500 km. Więcej niż zasięg angielsko-francuskiego pocisku manewrującego Storm Shadow wystrzeliwanego z powietrza (do 250 km); amerykańskiego przeciwokrętowego pocisku manewrującego Harpoon (240 km); oraz lokalnego pocisku obrony powietrznej CAMM, którego zasięg wynosi 25 km. Wszystkie one znajdują się w brytyjskim arsenale.

Projekt Brakestop to nowy brytyjski dron, pocisk lub połączenie ich obu

Koncepcja projektu Brakestop bardzo przypomina ukraińskiego drona Paljanica, improwizowany wojenny pocisk manewrujący. Specyfikacje projektu wskazują na wyraźną orientację na wymagania bojowe, co wymaga opracowania pocisku manewrującego, pocisku balistycznego lub drona zdolnego do uderzania w cele naziemne z niezwykłą skutecznością. Efektor musi również wytrzymać ataki wojny elektronicznej i podszywanie się pod inne systemy w złożonych środowiskach elektromagnetycznych, zapewniając w ten sposób jego skuteczność w nowoczesnych scenariuszach wojennych, w których takie środki są coraz powszechniejsze.

Czytaj też: Rosjanie muszą nauczyć się tej nazwy. Paljanica to nowa tajna broń Ukrainy

W ramach rozwoju projektu Brakestop Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii zorganizuje dzień branżowy 9 października 2024 r. w Londynie. Wydarzenie to umożliwi firmom z sektora zaprezentowanie swoich rozwiązań technologicznych dla różnych aspektów projektu, takich jak systemy napędowe, nawigacja, celowanie i systemy startowe. Projekt Brakestop podąża za ambitnym harmonogramem – z demonstracyjnym odpaleniem zaplanowanym na trzeci kwartał 2025 r. i potencjalną produkcją seryjną rozpoczynającą się w czwartym kwartale przyszłego roku.

Paljanica – zdjęcie poglądowe /Fot. Wikimedia Commons

Broń może działać na dowolnej trajektorii (balistycznej lub przelotowej) i wykorzystywać pocisk, drona lub inną technologię do dostarczania efektora, w dzień lub w nocy, po zaprogramowanej trasie. Nowa broń ma ważyć 200-300 kg i poruszać się z prędkością 600 km/h. W przypadku trajektorii przelotowej, efektor musi być w stanie poruszać się w środowisku pozbawionym GNSS i mieć jakąś formę prowadzenia na etapie końcowym, zgodnie z wymaganiami, z dokładnością CEP (0,5) 30 metrów.

Warto przypomnieć, że 24 sierpnia 2024 r. Siły Zbrojne Ukrainy wystrzeliły nowy hybrydowy dron rakietowy o nazwie Paljanica przeciwko rosyjskiej bazie wojskowej w obwodzie woroneskim. Było to pierwsze potwierdzone użycie tego systemu uzbrojenia, który skutecznie obrał za cel bazę, powodując duży pożar i wiele wtórnych eksplozji. Atak jest częścią szerszej strategii mającej na celu neutralizację rosyjskich zasobów wojskowych głęboko na terytorium Rosji, ponieważ Ukraina nadal rozwija rodzime zdolności w odpowiedzi na ograniczenia dotyczące używania broni dostarczanej przez Zachód.

Film opublikowany 25 sierpnia przedstawia przegląd rozwoju i możliwości Paljanicy. Ten dalekosiężny dron szturmowy jest wyposażony w mikroturboodrzutowy silnik JetCat P400-PRO, ważący 4 kg i generujący 43 kg ciągu. Jego konstrukcja składa się głównie z włókna szklanego z drewnianymi ramami i ma duży zbiornik paliwa, aby zmaksymalizować zasięg. Paljanica jest również uzbrojona w 20-kilogramową głowicę bojową odłamkowo-wybuchową. Dron ma aerodynamiczną konstrukcję podobną do tradycyjnych pocisków manewrujących, z centralnym korpusem, skrzydłami umieszczonymi z przodu i sekcją ogonową wyposażoną w cztery powierzchnie sterujące.

Dron jest zaprojektowany do łatwego transportu i przechowywania, z odłączanymi skrzydłami i ogonem, co umożliwia szybki dostęp do silnika oraz zmniejsza zapotrzebowanie na miejsce podczas transportu. Broń została opracowana w niezwykle krótkim czasie, zaledwie 1,5 roku. Ponadto koszt Paljanicy jest podobno niższy niż podobnych systemów, co czyni go bardziej zrównoważoną opcją dla Ukrainy w obliczu trwającego konfliktu.