Potężna modyfikacja tureckiego drona kamikadze. Pojazdy przeciwpancerne zostaną obrócone w perzynę

Firma STM ogłosiła udany test nowego modelu drona kamikadze KARGU wyposażonego w głowicę przeciwpancerną. Mimo iż taka amunicja krążąca jest stosowana przez tureckie siły w operacjach antyterrorystycznych i misjach specjalnych od dawna, to ta jedna innowacja znacznie zwiększa jej możliwości.
Dron kamikadze KARGU – zdjęcie poglądowe /Fot. STM

Dron kamikadze KARGU – zdjęcie poglądowe /Fot. STM

Amunicja krążąca jest rodzajem inteligentnego uzbrojenia, które łączy cechy pocisków rakietowych i dronów. Po wystrzeleniu, amunicja może krążyć nad określonym obszarem przez jakiś czas, aż do momentu wykrycia celu – dopiero wtedy nurkuje i wybucha, podobnie jak pociski kierowane. Z tego powodu często określa się ją także mianem dronów kamikadze, bo niszczony zostaje nie tylko cel ataku, ale i sam “pocisk”.

Czytaj też: Chiny mają nowego drona kamikadze, który może rozpętać piekło w regionie

Ten typ amunicji jest używany na całym świecie, szczególnie do eliminowania celów o wysokiej wartości, a także misji zwiadowczych i precyzyjnych ataków. Pierwszy test przeprowadzony na pojeździe opancerzonym wykazał imponującą skuteczność systemu KARGU, a wiele wskazuje, że nadal będzie on rozwijany.

Turecki dron kamikadze teraz zniszczy także pojazdy opancerzone

Opracowana w całości przy użyciu zasobów krajowych, amunicja krążąca KARGU została zintegrowana z inwentarzem tureckich sił zbrojnych w 2018 r. Od tego czasu była wielokrotnie używana w lokalnych operacjach antyterrorystycznych i misjach transgranicznych. Skuteczność drona w terenie szybko przyciągnęła międzynarodową uwagę, a w 2021 r. producent odniósł swój pierwszy sukces eksportowy. Do tej pory drony kamikadze KARGU zostały sprzedane do ponad 10 krajów na trzech kontynentach.

Czytaj też: Sprawdziły się w Ukrainie, teraz będą bronić Indo-Pacyfiku. Pentagon wydaje miliony na drony kamikadze

Nowa wersja KARGU z głowicą przeciwpancerną została opracowana, aby sprostać rosnącej potrzebie atakowania celów opancerzonych przy jednoczesnym zachowaniu możliwości atakowania celów ludzkich.

Özgür Güleryüz, dyrektor generalny STM, mówi:

Zaprojektowaliśmy rozwiązanie, które wzmacnia pozycję tureckich sił zbrojnych na polu bitwy, a jednocześnie oferuje znaczną atrakcyjność na rynku międzynarodowym.

Po wyposażeniu w głowicę przeciwpancerną dron staje się potężnym narzędziem przeciwko celom mobilnym i stacjonarnym, w tym pojazdom opancerzonym i solidnej infrastrukturze. Dzięki możliwości działania w dzień i w nocy oraz niskiej sygnaturze radarowej KARGU jest trudny do wykrycia i może zaskoczyć wroga.

Dron KARGU teraz z głowicą przeciwpancerną /Fot. STM

To jednak nie wszystko, bo producent pracuje nad stworzeniem amunicji KARGU z głowicą naprowadzającą RF, pozwalającą na wykrywanie i niszczenie wrogich systemów radarowych oraz walki elektronicznej. Według STM, drony takie są w końcowej fazie testów i już wkrótce mogą trafić do służby. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie modułowa architektura, pozwalająca na stosowanie dronów pojedynczo oraz w konfiguracjach roju.

KARGU działa zgodnie z zasadą “Man-in-the-Loop”, w której operator zachowuje pełną kontrolę nad urządzeniem. Podczas misji dron może identyfikować cele stacjonarne lub ruchome i przekazywać operatorowi informacje rozpoznawcze oraz obserwacyjne. Po potwierdzeniu celu KARGU może rozmieścić głowicę bojową w celu wykonania precyzyjnego uderzenia.