Sprawdziły się w Ukrainie, teraz będą bronić Indo-Pacyfiku. Pentagon wydaje miliony na drony kamikadze

Pentagon przeznaczył 500 milionów dolarów na drony kamikadze Switchblade 600 i zamierza wyposażyć w nie swoich żołnierzy jeszcze w tym roku. To pierwszy etap realizacji programu Replicator.
Drony kamikadze Switchblade 600 /Fot. US Army

Drony kamikadze Switchblade 600 /Fot. US Army

Program Replicator ma na celu rozwój autonomicznych systemów dla wojska, które mają być przede wszystkim odpowiedzią na potencjalne zagrożenie ze strony Chin. Nowe jednostki mają pełnić funkcję przede wszystkim w działaniach na rzecz odstraszania w regionie Indo-Pacyfiku, który może być potencjalnym punktem zapalnym ewentualnego konfliktu zbrojnego.

Czytaj też: Pentagon bierze się za wojskowe drony. To będzie rewolucja na polu walki

Pierwszym etapem realizacji programu Replicator, ma być wyposażenie żołnierzy w amunicję krążącą, czyli po prostu drony kamikadze Switchblade 600, zbudowane przez AeroVironment. Pentagon przeznaczył ok. 500 mln dol. na pierwszą transzę zamówień tych maszyn, co stanowi ważny krok w modernizacji wojska.

Drony kamikadze Switchblade 600 ruszą na niebo Indo-Pacyfiku

Amunicja krążąca, czyli drony kamikadze, to klasa małych bezzałogowych statków powietrznych (UAV), zwykle wyposażonych w zestaw czujników i wybuchową głowicę bojową. Po wystrzeleniu żołnierze lądowi mogą zlecić im patrolowanie wyznaczonego obszaru w oczekiwaniu na wroga, a następnie dokonać ostrzelania kolumny pojazdów lub piechoty, zgodnie z wytycznymi.

Czytaj też: Francja ma nowego drona kamikadze. Prędkość, jaką jest w stanie wyciągnąć, jest oszałamiająca

Drony Switchblade firmy AeroVironment służyły u operatorów specjalnych armii amerykańskiej w Afganistanie, a ostatnio w armii ukraińskiej. Mniejsze Switchblade 300 były jednymi z pierwszych pakietów pomocy wojskowej wysłanych na Ukrainę przez Waszyngton w 2022 r. Później dostarczono co najmniej 100 bardziej wydajnych Switchblade 600.

Drony Switchblade 600 będą bronić dostępu do Indo-Pacyfiku /Fot. AeroVironment

Systemy takie, jak Switchblade są wyjątkowe pod względem zdolności do precyzyjnego rażenia celów wielkości człowieka z odległości “dziesiątek kilometrów”, a jednocześnie są na tyle lekkie, że może je zabrać do plecaka pojedynczy żołnierz. Pentagon twierdzi, że Switchblade 600 “zademonstrowały swoją użyteczność w Ukrainie”, a teraz przydadzą się w innej części świata, operowane przez amerykańskich żołnierzy.

Admirał Samuel Paparo, dowódca Dowództwa Stanów Zjednoczonych na rzecz Indo-Pacyfiku, mówi:

To kluczowy krok w dostarczaniu elementów, których potrzebujemy, aby w dalszym ciągu dbać o wolny i otwarty Indo-Pacyfik.

Drony kamikadze Switchblade 600 mogą pomóc zapełnić lukę w tym, co jest opisywane jako “brak równowagi” w regionie Indo-Pacyfiku między Chinami a USA. Pentagon ma nadzieję rozpocząć wdrażanie “kilu tysięcy” takich systemów w ciągu najbliższych 24 miesięcy.