Ten przedmiot pochodzi sprzed czasów Jezusa. Znaleziono go w Polsce

Sensacyjne znalezisko miało miejsce na terenie województwa lubelskiego. Niedaleko Śniatycz pewien poszukiwacz natknął się na wykonaną z brązu zapinkę. Tzw. fibula ma aż 2500 lat i nie jest jedynym przedmiotem, który został wydobyty spod ziemi. 
Ten przedmiot pochodzi sprzed czasów Jezusa. Znaleziono go w Polsce

Tak przynajmniej sugerują informacje przekazane przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie, o czym szerzej pisze portal Nauka w Polsce. Niecodzienny artefakt ma około 7 centymetrów długości, a maksymalna szerokość jego kabłąka wynosi 2,4 centymetra. 

Czytaj też: Wyspa Wielkanocna i tajemnica nagłej zagłady. Szokujące wyniki badań zmieniają wszystko, co wiedzieliśmy 

fot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie

Da się również dostrzec zdobienie oraz pochewkę na igłę, która służyła do przypinania fibuli. Poza tym widać guzek o wypukłym kształcie. Ustalenia na temat dokonanego znaleziska powinny odegrać istotną rolę w wyjaśnianiu, jak wyglądało osadnictwo w okresie rozwoju kultury łużyckiej w tych okolicach. Poza tym badany obiekt najprawdopodobniej jest datowany na schyłkowy okres funkcjonowania tej kultury, czyli Hallstatt D, który przypadał na okolice 550-400 roku p.n.e.

fot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie

Szczegółowe ekspertyzy oraz prace konserwacyjne poświęcone fibuli mają zakończyć się przekazaniem jej do zbiorów Muzeum Zamojskiego w Zamościu. Na tym lista znalezisk się nie kończy, ponieważ autor odkrycia wydobył również żelazny topór bojowy oraz tzw. bijak od kiścienia, czyli dawniej stosowanej broni.

Przedmioty znalezione w okolicach wsi Śniatycze na terenie województwa lubelskiego pochodzą z różnych epok. Żelazna fibula ma około 2500 lat, podczas gdy bijak i topór wywodzą się z okresu średniowiecza

Dwa pozostałe znaleziska pochodzą z innych epok niż wspomniana fibula. Bijak wywodzi się z początków średniowiecza, podczas gdy topór jest kilkaset lat od niego młodszy. Fragment bijaka ma około 7 centymetrów długości. Jego grubość wynosi około 2,7 centymetra, podczas gdy średnica otworu uszka opiewa na 1 centymetr. Do wykonania broni użyto żelaza, które zostało później pokryte warstwą ołowiu.

fot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie

Czytaj też: W ciągu kilku stuleci w Indiach doszło do niewyobrażalnych zmian. Dawne inskrypcje to potwierdzają

W przypadku średniowiecznego topora mówimy o znalezisku, które zachowało się w bardzo dobrym stanie. Ma ono 15 centymetrów długości, przy czym ostrze jest ponad dwukrotnie krótsze. Wymiary obucha wynoszą 3 x 2,5 centymetra. Obie bronie znajdowało się około 200-300 metrów od siebie i zostały znalezione w podobnej okolicy, co żelazna fibula. Tego typu odkrycia są niezwykle cenne, szczególnie w kontekście poznawania sekretów kultur, których przedstawiciele przed tysiącami lat zamieszkiwali tereny naszego kraju.