„Przejrzyj na wylot” żywność dla najmłodszych

Żywność produkowana z myślą o najmłodszych konsumentach podlega rygorystycznym normom, które są regulowane przez dyrektywy Unii Europejskiej i rozporządzenia Ministra Zdrowia. Kontrolowanie żywności przeznaczonej dla niemowląt i małych dzieci pod względem bezpieczeństwa jest bardzo ważne – na czym polega i jak wygląda w praktyce?
„Przejrzyj na wylot” żywność dla najmłodszych

Niemowlęta i małe dzieci są szczególnie narażone na negatywny wpływ zanieczyszczeń znajdujących się w żywności. Dzieje się tak ze względu na ich niższą masę ciała, wciąż dojrzewające narządy (jak np. nerki i wątroba) oraz rozwijający się układ detoksykacyjny. Młode organizmy nie są w stanie tak sprawnie jak organizmy osób dorosłych neutralizować i usuwać szkodliwych substancji dostarczanych im wraz z pożywieniem.

Szczególnym zagrożeniem dla niemowląt i małych dzieci są takie substancje jak azotany, azotyny, metale szkodliwe dla zdrowia czy pozostałości pestycydów występujące w żywności. Podawanie niemowlętom i małym dzieciom żywności, która przekracza dopuszczalne stężenia tych substancji dla tak wrażliwej grupy konsumentów, może nieść za sobą konsekwencje dla zdrowia najmłodszych. Dzieje się tak między innymi dlatego, że masa ciała dziecka jest znacznie mniejsza niż masa ciała osoby dorosłej, zatem przy takiej samej porcji posiłku maluch spożywa na każdy kilogram masy ciała o wiele więcej substancji zawartych w tym posiłku – również tych szkodliwych. Ponadto układ detoksykacyjny organizmu niemowlęcia jest jeszcze niedojrzały i dopiero doskonali swoje funkcjonowanie.

Testy, testy i jeszcze raz testy

Jak mówi Anna Galonska, ekspert z Działu Kontroli Jakości i Rozwoju Dostawców BoboVita: „Warzywa przechodzą nawet ponad 600 testów jakości, aby potwierdzić, że uzyskaliśmy pożądaną jakość tych surowców”.

Jeśli to konieczne szczegółowe badania dotyczące bezpieczeństwa żywności przeznaczonej dla niemowląt i małych dzieci rozpoczynają się jeszcze wcześniej, bo przed rozpoczęciem uprawy. W takich sytuacjach gleba jest sprawdzana pod kątem obecności zanieczyszczeń oraz pozostałości metali ciężkich, a na podstawie tych wyników podejmuje się decyzję o uprawie by zapewnić pożądaną jakość produktu na danym terenie.

Następnym etapem jest dobór odpowiednich nasion. Są one selekcjonowane pod kątem walorów smakowych, kolorystycznych, a przede wszystkim – wartości odżywczej. W czasie uprawy pestycydy są stosowane w bardzo ograniczonej ilości i ich wykorzystanie trwa tylko do momentu kiełkowania roślin. Po tym czasie stosuje się mechaniczne zwalczanie chwastów oraz pielęgnację ręczną.

Jakie ważne informacje możemy pozyskać z etykiety produktu?

Bardzo ważne jest czytanie etykiet produktów. Istotną informacją na etykietach produktów przeznaczonych dla niemowląt i małych dzieci jest oznaczenie, od jakiego wieku można podać dziecku dany produkt, np. po 6., 8. czy 12. miesiącu życia. Ta informacja daje pewność, że posiłek zawiera składniki pochodzące z zaufanego źródła, jest bezpieczny i odpowiednio zbilansowany do etapu rozwoju dziecka.