Przekonaj się, dlaczego “Polka potrafi”!

Jeśli czujesz, że brakuje Ci w życiu pasji i radości, że utknęłaś w rutynie i stagnacji, że potrzebujesz zmiany, ale brak Ci siły do działania i wiary w siebie, to przeczytaj niezwykle energetyczną i inspirującą książkę Magdy Bębenek pt. „Polka potrafi. Zostań bohaterką własnego życia.”

Zawsze brakowało mi takiej właśnie książki – takiej, która potrafi przekazać w ciekawy i poruszający sposób wiedzę i inspirację, jak lepiej żyć, a jednocześnie nie jest kolejnym amerykańskim poradnikiem o mulitmilionerach i bohaterach popkultury bądź zbiorem 1000 cytatów/500 rad jak motywować siebie.  A mimo to albo z tego właśnie powodu, dużo skuteczniej podnosi na duchu, daje nadzieję i inspirację, dodaje skrzydeł i odwagi do realizacji marzeń. 

Magda Bębenek wnosi swoją książką ogromny powiew świeżej, niezwykle pozytywnej energii – zarówno własnej jak i 13 inspirujących bohaterek, z którymi przeprowadziła wywiady. Mocną stroną Magdy jest umiejętność rewelacyjnego prowadzenia i opracowywania wywiadów niczym wytrawna reporterka – zarówno pytania, które zadaje bohaterkom i sobie samej, komentarze i dopiski, które dodaje w wywiadach, sprawiają, że poznajemy nie tylko historie 14 kobiet, ale przy okazji dostajemy mnóstwo bardzo praktycznych wskazówek  o tym, co jest szczególnie ważne, jeśli chcemy naprawdę realizować się w życiu i jak się odważyć na życie pełne pasji, zgodne z naszym potencjałem. 

O sobie i swoich bohaterkach Magda pisze w sposób bardzo szczery i prawdziwy, także o momentach trudnych, o kryzysach, które trzeba było przezwyciężyć – to sprawia, że książka naprawdę porusza. To co jest w moim odczuciu cudowne i tak oryginalne w tej książce to fakt, że bohaterki są bardzo niezwykłe i zarazem bardzo zwyczajne w pozytywnym tego słowa znaczeniu  – to najczęściej młode dziewczyny, które są dopiero na starcie swojej drogi zawodowej, a jednocześnie osoby pełne pasji, zaangażowania w to, co robią, wartości, które są naprawdę istotne w życiu. Pokazują swoim przykładem, że nie trzeba wielkich pieniędzy, kontaktów, sławy czy genialnych talentów, by realizować swoje marzenia i samodzielnie kreować własne życie. No i że można to robić także w Polsce.

Wspaniałe jest też przesłanie książki Magdy, że „Na szczycie starczy miejsca dla każdego, kto podejmie wyzwanie i zacznie wspinaczkę”, a „samodzielnie wypracowany styl życia nie jest przywilejem, on jest wyborem” – że sukces nie jest zarezerwowany dla wąskiej grupy osób, wybranych i kultywowanych przez media, że tak naprawdę każda z nas może być bohaterką własnego życia, jeśli  tylko podejmie w tym kierunku działania. Sama poznałam też mnóstwo takich osób i potwierdzam tezę Magdy, że takich kobiet i ludzi jest naprawdę dużo, że to nie są wyjątki od reguły, że można żyć z pasją i nie trzeba do tego jakichś specjalnych predyspozycji czy zaplecza finansowego.

Dlaczego często w to nie wierzymy? Bo świadomość większości Polaków kształtują obecnie media – wszechobecna, ogłupiająca telewizja, plotkarskie portale i  kolorowe magazyny. A one uparcie wtłaczają nam do głowy, że ludzie osiągający sukces, szczęście i spełnienie to tylko i wyłącznie „gwiazdy show-biznesu” – artyści, sportowcy, bogacze,  a także ludzie znani z tego, ze są znani. Nasze „gwiazdy” są wynoszone na piedestał i opisywane niczym najwyższe autorytety w każdej dziedzinie – to one mówią nam jak żyć i co jest w życiu ważne – a istotny jest w ich mniemaniu odpowiedni wygląd i wizerunek, wieczna młodość i uroda, pieniądze, bywanie na salonach i obracanie się w odpowiednich kręgach. A tak naprawdę, to są rzeczy, które bardziej nas i nasze „gwiazdy” unieszczęśliwiają, ogłupiają, powodują, że dążąc do nich, tracimy właściwy kierunek i tracimy siebie.

 

Właściwie nie ma mediów, które by pokazywały regularnie i konsekwentnie, tylko historie ludzi, takich jak bohaterki książki Magdy – bez lukru i Photoshopa, bez  sensacyjnych zwrotów akcji i nadęcia bajkowych luksusów, bez promowania sztucznych wartości i iluzji, że to pieniądze i sława dadzą nam prawdziwe szczęście.

Stąd jestem Magdzie wdzięczna, że napisała swoją książkę, bo jest to taki promyczek nadziei, że serca i umysły Polek zaczną być inspirowane we właściwy sposób i zachęcane do zmiany perspektywy. Będę Magdzie bardzo kibicować, by dotarła ze swoją książką jak najdalej i w jak największej skali. 

Historia Magdy jest mi w gruncie rzeczy bardzo bliska. Ja także kiedyś –  szukając dla siebie drogowskazu i inspiracji, zaczęłam aktywnie poszukiwać mentorek i wzorców do naśladowania, a następnie nawiązywać kontakt z ludźmi, którzy osiągnęli to, czego ja sama dla siebie pragnęłam. Magda przeprowadziła wywiady, ja zaprosiłam ich na konferencję. I poprzez to, że ich poznałyśmy oraz że podjęłyśmy działania, znalazłyśmy w pewnym momencie swoją drogę. To dobry sposób, by zacząć – bardzo go wszystkim polecam!

Podobne w naszych historiach (i historiach wielu z bohaterek Magdy) jest też to, że od początku rzucałyśmy się na głęboką wodę – wyznaczałyśmy sobie trudne zadania i cele, o których informowałyśmy ludzi (np. przez stronę WWW), by już na tę książkę lub konferencję czekali  i nie było już potem odwrotu, żeby się z nich wycofać  – zyskiwałyśmy dzięki temu silną motywację i konieczność pełnej mobilizacji, działania mimo obaw. Taki sposób też polecam J

Do czego najbardziej mnie zainspirowała Magda Bębenek i książka „Polka potrafi”? Otóż ja także od jakiegoś czasu zbieram się i przymierzam do napisania własnej książki. Ale cały czas dziwnym trafem nie mam na nią czasu, zawsze coś innego jest priorytetem. I tak naprawdę pewnie to, co mnie powstrzymuje naprawdę, to obawa, że może ja – tak młoda, nie mam jeszcze nic ciekawego do przekazania, że może już wszystko napisano w tej tematyce,  która mnie interesuje, że może ja jestem średnią pisarką, że nie mam aż tak głębokich i ciekawych refleksji.

Odwaga Magdy do tego, by w wieku 26 lat napisać i samodzielnie wydać książkę, uświadomiła mi, że ja także nie powinnam już dłużej tego celu odkładać. Że warto się dzielić swoimi doświadczeniami i przeżyciami tu i teraz – bo nie zawsze wartością jest długoletnie doświadczenie i olbrzymia, poukładana wiedza, że czasem znacznie cenniejsze jest to, żeby podzielić się ze światem tym, że nie wiemy, ale szukamy; że mamy wiarę w to, że się uda, energię i entuzjazm do działania, ciekawość i świeże spojrzenie. I że to wystarczy, by powstała bardzo dobra książka. I tak właśnie jest książka Magdy. Bardzo polecam!

Zobacz aktualne warsztaty prowadzone przez autorkę na www.kobietyisukces.pl/warsztaty