Przelej dyszkę bez za-dyszki. Pomóż złapać drugi oddech.

„Otarcie się o śmierć nauczyło mnie doceniania życia i tego, że nie chcę żyć życiem kaleki” – powiedział niedawno w rozmowie z “Coachingiem” Jasiek Mela (tekst znajdziecie w numerze lipcowym). Jego fundacja potrzebuje pomocy.

Pierwszego dnia czerwca ruszyła Akcja za-Dyszka.pl pod hasłem „Przelej dyszkę bez za-dyszki. Pomóż złapać drugi oddech”. Jest to kolejna inicjatywa Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty. Celem akcji jest zdobycie 10 000 zł na dalszą działalnością statutową Fundacji. Jak mówi sam Jasiek Mela wprowadzenie akcji było konieczne dla dalszego prowadzenia działań.

Paradoks, który dotyka Fundację polega na tym, że za mocną rozpoznawalnością oraz popularnością Jaśka Meli – jej założyciela, nie idzie w parze napływ środków na jej działalność. Wiele osób, które pamięta transmitowane przez telewizję głośne wyprawy niepełnosprawnych w góry Kaukazu czy Kalifornii, mylnie sądzi, że za codzienną działalnością Fundacji muszą stać potężni sponsorzy. Szkolenia Wolontariuszy, dotarcie do mieszkających w dalekich miejscach Polski osób po amputacji, czy też opłacenie głównej siedziby w której pracują Wolontariusze, wymaga stałego dopływu gotówki. Wszystkie te działania są konieczne dla realizacji głównego celu Fundacji – zdobywania pieniędzy na kosztowne protezy dla osób które przeszły są przed lub po zabiegu amputacji.

Tymczasem, pieniędzy z datków nie starcza nawet na podstawowe potrzeby Fundacji. Pani Agnieszka Pleti – Dyrektor Fundacji Poza Horyzonty, opowiada, w jakich warunkach przyszło jej działać: o niedogrzanej siedzibie, w której zimą każdemu marzną ręce, o niewyremontowanej toalecie, z powodu której z wieloma Sponsorami i Darczyńcami, trzeba umawiać się na mieście. Słowem o warunkach, które wręcz utrudniają pracę i zniechęcają część Wolontariuszy do czynnego wspierania Fundacji.

10 000 zł, które Fundacja chce uzyskać w czasie trwania akcji za-Dyszka.pl, ma umożliwić normalne działanie Fundacji. Akcja ma także na celu zwiększenie grona członków Klubu Wspieraczy – elitarnego grona Darczyńców Fundacji, którym bliska jest działalność Jaśka, dlatego deklarują się regularnie wspierać działania organizacji. Największym marzeniem Fundacji jest stworzenie Ogólnopolskiego Programu Protezowania, dzięki któremu, każdy potrzebujący, uzyska dostęp do niezbędnej w codziennym życiu protezy. Plany te będą mogły zostać zrealizowane dopiero wtedy, gdy Fundacji uda się pokonać przeszkody finansowe, utrudniające codzienne funkcjonowanie.